21. 9. 2020

V Poličce zřejmě znečištěná voda způsobila lidem zdravotní potíže

Zřejmě znečištěná voda z vodovodní sítě způsobila zvýšený výskyt zdravotních problémů u obyvatel Poličky na Svitavsku. Kvůli výskytu zdravotních komplikací v Poličce nechala vodárenská společnost VHOS odebrat kontrolní vzorky pro mikrobiologické a virologické vyšetření vody z vodovodní sítě. Střevní problémy postihly zejména obyvatele sídliště Hegerova a okolí. Poličská radnice na webu doporučila místním, aby vodu z vodovodu před použitím převařovali.

“Než budou známy kompletní rozbory vody a případně stanovena příslušná opatření Krajské hygienické stanice Svitavy, doporučujeme občanům města Poličky z preventivních důvodů převařování vody, a to na celém území města Poličky,” uvedl na webu místostarosta Poličky Pavel Štefka a Aleš Mynář, ředitel Svazku obcí Vodovody Poličsko. Podle krajských hygieniků mohou lidé kromě převařené vody používat vodu balenou. Výsledky rozborů prvních vorků budou známy ve středu.

Odstaveny byly dva vodní zdroje, uvedla společnost VHOS na svých stránkách. “Celé město Polička a obce Pomezí a Květná jsou nyní zásobeny ze zdrojů Čistá a Sebranice. V současné době se provádí proplach vodovodní sítě a akumulací v dotčených lokalitách,” uvedla firma. Podle webu tn.cz měly zdravotní problémy minimálně desítky lidí.

Vodárny také vodu intenzivněji chlorují a kontrolují obsahu volného chloru na vodovodní síti a zabezpečení zdrojů.Podle hygieniků byl předběžné výsledky ukazují na zvýšený výskyt indikátorových bakterií fekálního původu. Jde o běžné bakterie ze zažívacího traktu lidí, jejich nález ale naznačuje možnost přítomnosti patogenních mikroorganismů typu enterovirů, které jsou nejčastějším původcem průjmových onemocnění. Ve středu budou odebrány kontrolní vzorky pro monitoring kvality vody v celé zásobované oblasti.

Prohlášení VHOS

O víkendu jsme byli informováni o zvýšeném výskytu zdravotních komplikací v Poličce, zejména sídlišti Hegerova a okolí. Okamžitě byla provedena preventivní opatření, včetně zabezpečení intenzivnějšího chlorování, kontroly obsahu volného chloru na vodovodní síti, kontroly zabezpečení zdrojů atd. Následně byly odebrány kontrolní vzorky pro mikrobiologické vyšetření vody a současně i pro vyšetření virologické. Výsledné hodnoty těchto rozborů budeme mít k dispozici ve středu v odpoledních hodinách. S ohledem na lokalitu postiženou zdravotními problémy byly odstaveny vodní zdroje V7 (lokalita Hegerova) a V6 (lokalita Mánesova). Celé město Polička a obce Pomezí a Květná jsou nyní zásobeny ze zdrojů Čistá a Sebranice. V současné době se provádí proplach vodovodní sítě a akumulací v dotčených lokalitách. Ve středu budou odebrány kontrolní vzorky na vodovodní síti města tak, abychom zmonitorovali a prověřili kvalitu vody v celé zásobované oblasti.

Z preventivních důvodů doporučujeme všem občanům Poličky, Pomezí a Květné preventivní převařování vody do odvolání – viz. přiložený postup. 

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, Electric kettle, photo taken by Petr.adamek

7.8.2019 0.20, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4