4. 6. 2020

Poláci podporují vodní koridor Dunaj – Odra – Labe

Letitý záměr na vybudování propojení tří řek – Dunaje, Odry a Labe, který výrazně podporuje prezident Miloš Zeman, získává další příznivce. Po Rakousku vyjádřilo podporu projektu i Polsko, uvedl mluvčí Ředitelství vodních cest Václav Straka.

Návštěva Zemana v Polsku přinesla významný obrat ve vnímání záměru na vybudování vodního koridoru D-O-L. Polský prezident Bronislaw Komorowski i jeho český protějšek se při pátečním jednání shodli na významu vybudování kanálu Dunaj Odra i modernizaci Oderské vodní cesty. Budování dopravní infrastruktury podle nich významně přispěje k překonání stávající hospodářské krize a přinese dotčeným regionům silný impuls k jejich dalšímu rozvoji.

Polsko má již ve své „Strategii rozvoje dopravy do roku 2020“ jasně zakotvenu jak modernizaci Oderské vodní cesty, tak i přípravu výstavby vodního vnitrozemského spojení Dunaj–Odra–Labe (DOL) a polský prezident souhlasil i s návrhem prezidenta Zemana na to, aby se ze Štětína stal druhý český mořský přístav.

Cesty se Zemanem se zúčastnili i odborníci na budování vodních cest. „S polskou stranou jsme diskutovali o potřebě výrazně zefektivnit vzájemnou spolupráci při přípravě Oderské vodní cesty a vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe, které jsou významné pro rozvoj regionů Polské a České republiky. Zejména Ostravsko a přilehlý polský region u našich hranic získají výstavbou D-O-L ekologicky příznivou dopravní cestu a mohutný impuls k ekonomickému růstu,“ zmínil Jan Skalický, ředitel Ředitelství vodních cest ČR a místopředseda Asociace Dunaj-Odra-Labe.

O záměru vybudovat propojení Dunaje, Odry a Labe hovoří již „Zákonník říšský z roku 1901 v Zákoně o stavbě vodních drah a o provedení úpravy řek“. Na jeho základě v roce 1902 vzniklo i Ředitelství pro stavbu vodních cest, které bylo předchůdcem současného Ředitelství vodních cest ČR. To se ovšem letos Ministerstvo dopravy rozhodlo zrušit a tak další pokračování přípravy projektu zůstane čistě na státních úřednících.

Naše voda

26.5.2013 13.53, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5