28. 5. 2020

Poláci chtějí vědět o protipovodňové hrázi mnohem víc

Představitelé Krnova pozvali na radnici polské sousedy, aby je informovali o přípravách protipovodňových opatření na řece Opavě, která je hranicí mezi státy. Informoval o tom Bruntálský a Krnovský deník.

Na krnovské radnici zástupci státního podniku Povodí Odry a Ředitelství silnic a dálnic ČR jednali s představiteli polského okresu Hlubčice a obce Bliszczyce, která leží na polském břehu řeky Opavy. „Chtěli jsme informovat zástupce polských obcí, které také budou v případě realizace hrází a přehrady chráněny před velkou vodou,“ uvedl technický ředitel státního podniku Povodí Odry Petr Březina.

Zástupce polských Branic, pod které spadá obec Bliszczyce, nejvíc zajímala výška odsazených hrází a způsob, jakým se budou navyšovat. „S hrázemi osobně nesouhlasím, ale když už tam budou, chceme je mít stejně vysoké jako na české straně a bezpečné, aby vydržely nápor vody,“ deklaroval požadavek polské strany Marian Podkówka z Bliszczyce.

Jak ujistil Břetislav Tureček z Povodí Odry, opatření na české i polské straně budou projektována totožně a dle přísnější legislativy: „Když jsme porovnávali české a polské předpisy, tak české jsou přísnější. A podle nich také budeme projektovat i stavět. Mohu obyvatele ujistit, že hráze budou dost vysoké pro obě strany.“

Rozhodnutí, jakým způsobem se bude stávající hráz na polské straně zvyšovat, aby byla bezpečná, padne až v další fázi přípravy. „Zda se bude navyšovat a těsnit, nebo se odtěží a vybuduje nová, rozhodne projektant ve chvíli, kdy budeme mít inženýrsko geologický průzkum. Naše představa je taková, že my na celou akci poskytneme peníze, ale projekční i realizační firmy budou z Polska, protože tak lépe zajistíme dodržení polských předpisů. Jestli bude možné takto postupovat, rozhodne vláda ČR pravděpodobně v dubnu,“ upřesnil Petr Březina.

Poláky také zajímalo, kdy dojde k výstavbě přehrady v Nových Heřminovech a obchvatu Krnova, protože jeho násep má v určitém úseku současně plnit funkci protipovodňové hráze. „Pro nás je nejdůležitější přeložka komunikace I/45v Nových Heřminovech, která by měla být dokončena do roku 2018. Teprve až ta bude hotová, může začít výstavba přehrady,“ uvedl Petr Březina, který přijal pozvání Branic na setkání s tamními obyvateli.

„O tom, že přeložka komunikace v Nových Heřminovech by měla být dokončena do roku 2018, nemáme žádné informace. Nechápu, proč Poláci byli o termínu realizace informováni dříve než my, kterých se to bezprostředně týká,“ povzdechl si starosta Nových Heřminov Radek Sijka, který se česko – polské informativní schůzky na krnovské radnici nezúčastnil.

Most, který spojoval Krnov s Bliszczycemi, byl zničen na konci války. „Naše obec před válkou prosperovala díky blízkosti Krnova, s nímž nás spojoval most. Dnes se ale do Krnova přímo nedostaneme,“ řekl Marian Podkówka.

Zdroj: Bruntálský a Krnovský deník, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová

10.3.2014 8.44, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31