16. 6. 2019

Podél Vltavy vzniká naučná stezka jako model Sluneční soustavy

V údolí Vltavy na severním okraji Prahy vzniká naučná stezka seznamující návštěvníky i náhodné kolemjdoucí s naším kosmickým okolím, která bude zároveň modelem Sluneční soustavy v měřítku jedna ku miliardě. Píše o tom populárně – vědecký server osel.cz.

Stezku seznamující s tělesy Sluneční soustavy připravuje pražský KosmoKlub, z.s. s podporou Povodí Vltavy, které k tomuto účelu propůjčilo své pozemky. Má jít o model našeho vesmírného okolí v měřítku jedna ku miliardě, a to o model v mnoha ohledech unikátní. Planety, coby zastavení na naučné stezce, budou rozmístěny podél toku Vltavy ve správných relativních vzdálenostech od modelu Slunce, které bude ležet na počátku stezky v Bohnicích. Stezka má končit trpasličí planetou Sedna, umístěnou u Máslovic, 13,5 km od modelu Slunce. Každá planeta bude představována nerezovou kuličkou odpovídající velikosti spočívající na vršku kovového sloupku, s výjimkou Slunce, které bude zastupovat betonová koule o průměru 139 cm.

Návštěvník tak bude moci na vlastní nohy a na vlastní kůži zjistit, jak jsou různá kosmická tělesa veliká a vzdálená od sebe, a doslova si je osahat. Nabídne se mu také možnost podívat se na model Slunce od různých planet – jeho zdánlivá velikost bude odpovídat tomu, jak velké bychom viděli z příslušné planety Slunce skutečné. To je mezi českými stezkami unikát. Protože údolí Vltavy je v úseku mezi Bohnicemi a Klecany rovné, bude možné Slunce spatřit dokonce i od Uranu (i když to ze vzdálenosti 2,9 km už bude nejspíš vyžadovat aspoň triedr). Naučný charakter stezky podpoří také tabulky shrnující základní informace o jednotlivých tělesech.

Zvolená lokalita je velmi dobře dostupná vlakem, přívozem i autobusem, a trasa stezky kopíruje frekventovanou cyklostezku, takže se nepochybně stane zpestřením procházek či vyjížděk mnoha návštěvníků. Důležitou roli při plánování stezky sehrála snaha o její trvanlivost. Kovové sloupky s planetami by měly být prakticky nezničitelné bez použití těžké techniky, a měly by odolat dokonce i povodni.  Zvolený materiál, jímž je nerez, dobře vzdoruje živlům přírodním i kriminálním, protože nerezaví a sběrny jej nevykupují. Tabulky s popisky jsou zase koncipovány jako snadno nahraditelné, neboť o destruktivním potenciálu některých pozemšťanů si nelze dělat iluze.

Realizaci stezky zajišťuje vlastními silami KosmoKlub, finance na uskutečnění tohoto záměru budou pocházet ze stále otevřené veřejné sbírky na serveru Startovač. Původní záměr byl zahrnout 17 těles – vedle Slunce a planet také nejznámější trpasličí planety, což je samo o sobě něco, co většina planetárních stezek nenabízí. Vzhledem k mimořádnému ohlasu veřejnosti se ale potřebná suma shromáždila s překvapivou rychlostí. Nejenom že je tedy již jasné, že stezka opravdu vznikne, ale také se naskytla možnost stezku rozšířit o další významná tělesa, jmenovitě velké měsíce planet. Zájemci tak mohou na projekt stále finančně přispět nebo se dokonce stát sponzorem některého tělesa.

Zdroj: www.osel.cz, mapka trasy: osel.cz

8.10.2016 2.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

RYBÁŘSKÉ SLAVNOSTI V BLATNÉRYBÁŘSKÉ SLAVNOSTI V BLATNÉ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30