11. 7. 2020

V pitné vodě pro Město Libavá už není zvýšený obsah uranu

Více než pěti stovkám obyvatel Města Libavá na Olomoucku už teče z vodovodních kohoutků pitná voda bez zvýšeného množství uranu a arzenu. Informovalo o tom zpravodajství ČTK.

Na nedalekém zdroji vody Velká Střelná ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá byla v první polovině července instalována nová čisticí technologie, díky které koncentrace uranu i arzenu klesly na povolenou hodnotu. Ředitel Armádní Servisní Martin Lehký v dopise adresovém vedení Města Libavá oznámil, že instalace nové technologie na odstranění uranu a arzenu ze surové vody byla na Velké Střelné ukončena 10. července. “Dodávaná voda již dle protokolů rozborů vyhovuje platné legislativě pro pitnou vodu,” uvedl Lehký v dopise, který byl zveřejněn na úřední desce Města Libavá.

Zvýšené množství nebezpečného uranu v pitné vodě z úpravny Velká Střelná zjistili na začátku letošního roku experti Zdravotního ústavu Ostrava. V litru vody bylo až 27,4 mikrogramu uranu, zatímco hygienická norma připouští nejvýš 15 mikrogramů. Uran v pitné vodě podle odborníků nesouvisí s vojenským využitím tohoto území a pochází z přírodního zdroje.

V obci s více než pěti sty obyvateli, která vznikla loni vyčleněním z Vojenského újezdu Libavá, bylo po zjištění vyššího obsahu uranu v pitné vodě zajištěno náhradní zásobování dětí a těhotných žen nezávadnou vodou. Po instalaci technologie bylo toto preventivní opatření v polovině července ukončeno a všichni obyvatelé Města Libavá mohou bez obav používat pitnou vodu z vodovodní sítě.

Podle původního plánu mělo být nové zařízení na odstranění uranu v hodnotě 5,4 milionu korun bez DPH na zdroji vody Velká Střelná instalováno do konce června. Harmonogram ale narušily armádní zkoušky transportérů ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá, kvůli kterým se rekonstrukce technologie úpravy vody o několik dní zpozdila.

Speciální technologii na odstranění uranu z pitné vody na Libavou dodala firma INFORM-CONSULT-AQUA. “Zhotovitel realizoval obdobnou technologii na zhruba 12 úpravnách pitné vody na území ČR a má potřebná povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost,” řekla již dříve ČTK Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Vojenský výcvikový prostor Libavá se rozkládá na území pěti okresů – Olomouc, Přerov, Bruntál, Opava a Nový Jičín. Jeho celková rozloha byla 327 kilometrů čtverečních a loni se zmenšila o třetinu.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

25.7.2017 6.09, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2