15. 10. 2018

Piráti chtějí změnu zákona, má chránit pitnou vodu na Hodonínsku

Piráti navrhnou ve Sněmovně úpravu vodního zákona, která by mimo jiné ochránila zdroj pitné vody mezi Moravským Pískem na Hodonínsku a Uherským Ostrohem na Uherskohradišťsku. ČTK to dnes řekl poslanec Radek Holomčík z uvedené strany.

V místě chce soukromá firma těžit štěrkopísek, okolní obce protestují a bojí se znehodnocení vodního zdroje pro více než 100.000 lidí. O povolení rozhodne báňský úřad, který nyní posuzuje žádost o stanovení dobývacího prostoru pro těžbu. Podle Holomčíka se bude ve Sněmovně projednávat novela vodního zákona týkající se jiné oblasti, a proto Piráti předloží pozměňovací návrh. “Změna v našem návrhu zjednodušeně spočívá v tom, že by v chráněné oblasti přirozené akumulace vod byly některé činnosti automaticky zapovězené. Nyní má vláda právo něco zakázat. Pokud by prošla naše novelizace, bylo by to naopak. Činnosti by nebyly povolené a vláda by měla právo je výjimečně povolit,” uvedl Holomčík, který z Hodonínska pochází. Podle poslance by úprava vedla k ochraně pitné vody u Moravského Písku, kde je na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje zdroj nazvaný Bzenec-komplex. Je pátý největší v zemi a zásobuje přes 100.000 obyvatel Hodonínska, Břeclavska, ale i části Kroměřížska.

V místě chce těžit firma František Jampílek. Báňský úřad zatím nerozhodl o její žádosti o stanovení dobývacího prostoru. Stanovení dobývacího prostoru je pouze první fází, jeho úspěšné dokončení je podmínkou pro podání žádosti o samotnou těžbu. Záporné stanovisko znamená zákaz těžby i bez podané žádosti.

Okolní obce sepsaly proti těžbě petici a tvrdí, že může vodu nenávratně znehodnotit. Riziko potvrdili i jihomoravští hygienici. V případě vydání souhlasu s těžbou se chtějí obce bránit soudně. Petici loni podepsal i bývalý premiér Bohuslav Sobotka, proti těžbě se postavil také Jihomoravský kraj.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda – těžba štěrku v řece Bečvě u Přerova

21.2.2018 17.54, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Kalendář

<< Říjen 2018 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO NÝRSKOVODNÍ DÍLO NÝRSKO
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >