26. 8. 2019

Otevřená zahrada – možnost on-line monitoringu odtoku dešťové vody

Brněnské vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada připojilo v listopadu loňského roku své dvě pasivní administrativní budovy k systému Lucid. Informuje o tom poslední číslo čtvrtletníku „Živá místa“ s tím, že se jedná o vůbec první dvě evropské budovy, které jsou na tento celosvětový systém napojeny. 

Areál Otevřené zahrady se chce co nejvíce přiblížit uhlíkově neutrálnímu provozu využíváním obnovitelných zdrojů energie a snižováním spotřeb. Jedná se vlastně o komplex budov a vzdělávací zahradu, které jsou modelovým příkladem pro ekologické stavění. Otevřená zahrada se tak stává příkladem nejen pro přestavbu městských zón, ale i pro nové developerské projekty. V maximální možné míře tu totiž využívají obnovitelné zdroje – vytápění a chlazení zajišťují tepelná čerpadla, při výměně vzduchu tu používají řízené větrání s účinnou rekuperací, užitkovou vodu ohřívají sluneční kolektory a část energie na provoz kanceláří tu získávají z fotovoltaických panelů na střeše jedné z budov. Ve dvou budovách areálu jsou nově nainstalována nejnovější měřící zařízení, která jsou on-line napojena na zobrazovací systém Lucid. Žádná jiná budova v Evropě na tento systém napojena není, což z tohoto počinu dělá evropský unikát.

Data jsou určena primárně odborníkům z řad projektantů a studentům, kteří s nimi mohou volně pracovat a přesvědčit se tak o skutečné efektivnosti ekologických staveb. Budovy se pyšní pasivním energetickým standardem a dodatečnou energii získávají do velké míry z obnovitelných zdrojů. Pro samotné měření jsou důležité rozdílné technické vlastnosti obou budov – jedna budova je historická a rekonstruovaná do pasivního energetického standardu a druhá budova je novostavba v pasivním standardu. Obě budovy jsou z hlediska podlahové plochy srovnatelné (1000 m2), a poskytují tak výjimečnou možnost porovnávání.

Naprosto neopakovatelná je možnost srovnávání odtoku dešťové vody ze zelené střechy novostavby se stejně velkou standardní plochou střechou vedlejšího rekonstruovaného objektu. Oba dešťové svody vedou do podzemní nádrže o objemu 25 m2, ze které je voda čerpána na splachování a závlahu zahrady.
Data jsou zpřístupněna veřejnosti prostřednictvím webové stránky umožňující sledování aktuální spotřeby vody a energie v budovách a jejich kumulativní hodnoty pro jednotlivé dny, týdny, měsíce, roky. Zobrazovací systém měřených dat je ověřený řadou univerzit a vzdělávacích center, zejména v USA. Ve venkovní části areálu jsou od srpna 2015 nainstalována čidla, která měří klimatické charakteristiky místa, jako jsou teplota a vlhkost vzduchu, směr a síla větru nebo teplota a vlhkost půdy a dále takzvaný transpirační tok dřevin, neboli množství vody transportované od kořenů do koruny stromu, kde se následně vypaří z povrchu listů. Tím se mimochodem zvyšuje vlhkost vzduchu a naopak snižuje jeho
teplota v okolí stromu, což příznivě ovlivňuje mikroklima okolí a města. Stromům tu měří i přírůstek „v pase“.

Okolní mikroklima v areálu Otevřené zahrady mimo jiné zpříjemňuje i zelená střecha na administrativní pasivní budově, která pomáhá zadržovat vodu. Zemina na střeše má zase izolační funkci. A právě zde – na střeše – je umístěna meteostanice, která dokáže změřit i teplotu půdy a hlavně výpar. Ten totiž v největší míře příznivě přispívá k zlepšení mikroklima. Za toto jedinečné měření vděčí v Otevřené zahradě projektu „Vytvoření environmentálních vzdělávacích programů pro studium odezvy na změny klimatu“ podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů a spolupráci s Mendelovou univerzitou.
Autor textu: Vlastimil Rieger

Vzdělávací centrum Otevřená zahrada provozuje brněnská Nadace Partnerství. Ta v něm mimo jiné plánuje semináře „Zelené střechy – adaptace na klimatické změny v urbanizovaných územích“, které jsou určeny především pro zástupce veřejných správ a obcí. Podrobnější informace lze získat na www.otevrenazahrada.cz.

Zdroj a foto: Nadace Partnerství

 

8.2.2016 12.12, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1