20. 6. 2019

Ostravské vodárny získaly zvláštní cenu v soutěži „Chytrá města pro budoucnost“

V soutěži „Chytrá města pro budoucnost,” v kategorii Hospodaření s vodou, byla zvláštní cena poroty udělena projektu „Chytrý monitoring vodoměrů pro oblast vodního hospodářství” akciové společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK). Informovala o tom Radka Vanková, vedoucí oddělení vztahů s veřejností OVAK.

Principem projektu je dálkový odečet vodoměrů, který umožní spotřebiteli mít neustálý přehled o aktuální spotřebě vody. Systém funguje na principu odečtu dat z vysílačů umístěných na vodoměrech, které jsou pomocí digitálního kódovaného signálu přijímané přijímači. Přijímače přenášejí data do datového uložiště za pomocí technologie GPRS a následně přes rozhraní do informačního systému pro správu dat. Celý digitální řetězec dat je šifrován a nejsou v něm přenášeny žádné osobní informace, které by mohly identifikovat odběratele. Kromě přehledu o spotřebě umožňuje systém i například varování spotřebitele formou e-mailu, pokud dojde u spotřebitele k nestandardnímu odběru (úniku) vody.

„Z udělení zvláštní ceny máme velkou radost. Je to uznání naší investice do budoucnosti Ostravy, sdělil Petr Konečný, generální ředitel OVAK a dodal: „Princip SMART technologií vidíme všude kolem nás. Stále více lidí používá chytrý telefon, chytrou televizi a někdo třeba i chytrou ledničku. Nechceme být pozadu ani v takové oblasti, jako je vodárenství. Snažíme se zlepšovat naše služby a přinášet obyvatelům Ostravy řešení, která jim pomáhají v každodenním životě”.

Základním předpokladem k možnosti využívat chytrý vodoměr je pokrytí oblasti tímto systémem. Vysílače jsou zatím instalovány na vodoměry v městské části Výškovice, Zábřeh, Hrabůvka, Dubina, Stará Bělá a Vítkovice. Cílem je vytvářet celistvé pokrytí přijímači podobně jako budují pokrytí mobilní operátoři. Vysílače je možné umístit jen na ty vodoměry, které jsou s touto technologií kompatibilní. V současné době, ani v pokrytých lokalitách, není technologicky možné instalovat vysílače na všechny typy vodoměrů. Tento nedostatek se odstraňuje v rámci přirozené obměny vodoměrů nahrazováním stávajících vodoměrů za novější typy. V pokrytí bude společnost pokračovat směrem k městským obvodům Poruba, Mariánské Hory a Hulváky, Moravská Ostrava a Přívoz. Podmínkou využívání těchto služeb je, aby zákazníci byli odběrateli společnosti, to znamená, měli uzavřenou Smlouvu o dodávce vody a o odvádění odpadních vod. Služba se netýká bytových vodoměrů.

Vyhlašovatelem soutěže je SCII /Smart City Innovations Institut z.ú./, nevládní nezisková organizace, jejímž cílem je podpora tří prioritních os: otevřené platformy odborníků v prostoru SMART CITY, dlouhodobé metodické standardizace principů SMART CITY na celostátní i mezinárodní úrovni a vývoj vlastních specifických produktů. Soutěž se koná pod záštitou resortu Ministerstva pro místní rozvoj a Ministerstva průmyslu a obchodu.

Naše voda, foto OVAK

 

4.10.2017 18.15, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30