7. 4. 2020

27.9.2018 6.53, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Ornitologové připravili k Festivalu ptactva desítky akcí

Podzimní Festival ptactva, víkend plný vycházek a akcí zaměřených na pozorování ptáků a poznávání jejich života, slaví letos jubilejní 25. výročí. Připomíná to Zuzana Karlíková z České společnosti ornitologické (ČSO) s tím, že ČSO ve spolupráci s desítkami dobrovolníků připravila pro veřejnost více než 40 akcí.

Lidé se tak mohou o prvním říjnovém víkendu těšit na vycházky a pozorování ptáků doplněné na mnoha místech o přednášky, ukázky kroužkování ptáků nebo soutěže pro děti. Za čtvrtstoletí trvání festivalu přibylo akcí i návštěvníků a dokonce se změnily nejpozorovanější druhy. Hlavní cíl Festivalu – oslava fascinujícího fenoménu ptačí migrace – se ale nezměnil. V rámci letošního Festivalu ptactva oslaví lidé v Česku fenomén ptačí migrace už po šestadvacáté. Začátky dnes oblíbeného Festivalu nebyly právě jednoduché a pořádající Česká společnost ornitologická (ČSO) se potýkala s malými počty účastníků – první Festivaly ptactva přilákaly ročně jen kolem 250 návštěvníků. Organizátory zklamal především nezájem členů ČSO. V roce 1994 si v časopise Ptačí svět posteskl tehdejší tajemník ČSO Jan Řezníček: „… Velmi nás ale mrzí malý zájem členů ČSO, pro které by společné vycházky za ptáky měly být nejen poučením, ale i jakousi společenskou akcí.“

„Díky práci a nadšení dobrovolných organizátorů i narůstajícímu zájmu veřejnosti Festival nejen přetrval, ale stala se z něj jedna z nejoblíbenějších akcí ČSO,“ uvádí Katarína Slabeyová z ČSO. Počty návštěvníků se v posledních letech pohybují kolem tisícovky. Co se ale nezměnilo, jsou cíle vycházek a jejich smysl – zvýšení povědomí veřejnosti o potřebě chránit stěhovavé ptáky, jejich hnízdní oblasti, tahové zastávky a zimoviště. Už ve zprávě z prvního ročníku Festivalu je uvedeno, že: „Pořadatelé měli úspěch zejména v místech, kde se soustřeďovali ptáci během tahu. Byly to většinou vypuštěné nebo vypouštěné rybníky, ale také Vltava v Praze-Troji.“ A k vodě zavedou návštěvníky organizátoři mnohých vycházek i při letošním Festivalu ptactva.

Díky tomu, že ornitologové zaznamenávají během vycházek počty pozorovaných druhů a jedinců ptáků, nebo nejčastější a naopak nejvzácnější druhy, můžeme sledovat, jak se skladba a množství pozorovaných ptačích druhů proměnily. „Zatímco v začátcích festivalu lidé pozorovali v největších počtech husy, kachny, špačky a racky, v současnosti husy a rackové z předních příček zmizeli a naopak přibyly počty pozorovaných holubů hřivnáčů. Zajímavé je, že pro organizátory prvního Festivalu ptactva byla v roce 1993 vedle jespáka písečného nebo kulíka bledého velkou zajímavostí dnes již poměrně běžná volavka bílá,“ vysvětluje Slabeyová.

Naše voda, foto (Festival ptactva v roce 2017 Plzeň) autor: Karel Makoň

27.9.2018 6.53, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3