19. 9. 2020

17.7.2020 10.59, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony

Ornitologové: Olovem se ročně v Evropě otráví milion ptáků

V Evropě se ročně vystřílí asi 20 tisíc tun olověných broků a pouhé jedno procento zasáhne cíl. Zbytek spadne na zem. Na akutní otravu olovem kvůli tomu zahyne v Evropě milion ptáků.

Evropská komise proto navrhla zákaz používání olověných broků při lovu na mokřadech a do 100 metrů kolem nich. Česká republika ale zablokovala již dohodnuté hlasování členských států – zřejmě poté, co vyšlo najevo, že obhájci olova jsou v menšině. Česká společnost ornitologická (ČSO) upozorňuje, že existují stovky odborných studií, prokazujících negativní dopady olova na přírodní prostředí i na zdraví člověka. Přesto i nadále budeme v Evropě trávit ptáky na mokřadech olovem. O návrhu se opět bude jednat v září.

„Ze strany České republiky šlo evidentně o předem připravenou taktiku, jak zablokovat hlasování, které by čeští obhájci olova se svým nesmyslným názorem prohráli. Takto jsme prohráli všichni – ostatní členské státy, které věřily, že jednou odsouhlasený postup platí, i příroda a ptáci,“ říká ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek. Zablokováním návrhu Česká republika podle ČSO vyjádřila souhlas s každoročním úhynem zhruba jednoho miliónu ptáků na akutní otravu olovem a s každoročním postižením dalších tří miliónů ptáků, kteří otravu sice přežijí, ale s často nevratně poškozeným zdravím. K otravám ptáků dochází nejčastěji po konzumaci olověných broků spolknutých ve vodě či v půdě při hledání potravy (otravy kachen, hus, labutí a dalších druhů) nebo při sběru kamínků potřebných k jejímu lepšímu zpracování (otravy koroptví nebo bažantů).

Do těl dravců a druhů živících se mršinami (orli, luňáci, krkavci) se olověné broky dostávají ze zastřelené a nedohledané zvěře, nebo z živých, ale postřelením hendikepovaných jedinců. Opominout však nelze ani postupné vstřebávání olova v tkáních postřelených ptáků (otravy kachen, hus či dravců).

Více k problematice olova včetně studií ZDE

Zdroj: ČSO, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

17.7.2020 10.59, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, Hlavní zprávy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4