23.8.2012 18.19, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony
Opilý řidič člunu na Slapech přejel mladou dívku
Koupání v letních dnech nemusí být pouze pohodovou záležitostí. Důkazem toho je nehoda, která se stala v úterý ve večerních hodinách na Slapské přehradě poblíž břehu u Nové Živohoště. Motorový člun tady zranil mladou plavkyni.
„Patnáctiletá dívka se zde koupala se svými dvěma kamarády. Osmatřicetiletý řidič motorového člunu si plavců nevšiml. Podle svých slov byl prý oslněn sluncem,“ popsala událost mluvčí benešovské policie Diana Škvorová s tím, že při následné dechové zkoušce však bylo řidiči naměřeno 2,57 promile alkoholu.
Podle svědků řidič člunu dívku s tržně řeznými poraněními sám na člunu odvezl k ošetření na stanoviště Vodní záchranné služby Praha na Staré Živohošti, kde byla ošetřena zdejšími dobrovolnými záchranáři. „Slečna nebyla akutně ohrožena na životě, měla tržně řezná poranění, jdoucí od lopatek přes záda k boku,“ popsal předseda vodních záchranářů Miroslav Černý. Podle něj měla štěstí, že přestože byl řidič pod vlivem alkoholu, nejel nijak rychle a šlo o malý motorový člun. Podobné nehody v podobě kolizí plavidel s plavci sice nejsou časté, ale o to větší následky pak zpravidla mívají.
Podle slov Černého šlo například konkrétně na Slapech letos o druhý evidovaný případ. Při prvním z nich došlo ke střetnutí plachetnice s plavcem a lehkému úderu do hlavy, který neměl vážnější následky. Vzpomněl však daleko smutnější nehodu, která se zde stala v loňském roce hned na počátku sezóny. „Po pádu z člunu došlo k usmrcení člena posádky motorovým plavidlem. Muž byl zároveň majitelem plavidla a jediným z posádky, který vlastnil oprávnění křízení. Zapůjčil však zřejmě člun dalšímu z lidí na palubě. Také tenkrát sehrál smutnou roli alkohol,“ přiblížil událost předseda dobrovolných záchranářů. Domnívá se však, že by časem mohlo dojít k nárůstu podobných nehod, protože plavidel na hladinách vodních nádrží přibývá a stejně, jako existují takzvaní piráti na silnicích, tak také na lodích je stále větší počet málo ohleduplných řidičů.
V našich podmínkách mají řidiči člunů jen malé zkušenosti, což bývá příčinou nejen mnoha menších kolizí, ale i takto závažných nehod. Vodní záchranáři naopak ve specializovaných kurzech cvičí i krizové situace při vedení plavidel. Nehodám se snaží předcházet také policie, a to častými preventivními kontrolami. „Policie z poříčního oddělení kontroluje řidiče plavidel přes letní sezónu denně a k tomu patří kromě provádění dechových zkoušek také řada navazujících dílčích kontrol, jako je například kontrola oprávnění k řízení plavidel a další,“ nastínila mluvčí Krajského ředitelství PČR Soňa Budská. Přes všechnu snahu je však jeden člun na tak rozlehlé vodní dílo, jako je Slapská přehrada, málo a vodní záchranáři mohou působit jen domluvou jako prevencí, nemají totiž žádné legislativní kompetence, oproti některým západním zemím.
Oproti vžitým představám veřejnosti záchranáři na Slapech zdaleka neřeší pouze případy, bezprostředně související s koupáním či pobytem u vody, jako jsou například nejrůznější kolapsy z horka či studené vody, ale i srdeční příhody, alergické reakce a podobně. Velmi často pomáhají také při úrazech v okolí vodní nádrže, zejména při sportování. „Jedná se například o skoky do vody, pády a další úrazy, kdy lidé přecení své schopnosti, není neobvyklé, že se tak stává pod vlivem alkoholu. Dosti časté jsou případy, kdy se především mladí lidé vracejí ze zábavy či diskotéky a posilněni pitím se rozhodnou, že nádrž přeplavou,“ podotkl Černý.
Díky technice, kterou mají k dispozici, jsou záchranáři dostatečně operativní, dorazí na místo velmi rychle a mohou navíc zasahovat v těžko přístupných terénech a při specifických úrazech ve vodním prostředí. Poté, co poskytnou zraněným nezbytnou pomoc a péči, předají je záchranné službě, která je odveze na specializovaná pracoviště. Stejně tak tomu bylo i v případě zraněné plavkyně z úterý, kdy ji záchranka pak převezla do Prahy.„Naši pracovníci převezli dívku s podezřením na úraz hlavy do nemocnice v Motole,“potvrdil portálu Naše voda Petr Mach ze Záchranné služby Středočeského kraje.
Přestože nešlo podle slov zdravotníků o ohrožující zranění, řidič plavidla je podezřelý z ohrožení pod vlivem návykové látky. „Za to mu v případě prokázání viny hrozí trest v rozmezí od šesti měsíců do tří let,“ sdělila benešovská policejní mluvčí Diana Škvorová. Zda pochybili také plavci, se v tuto chvíli dle jejích slov nedá potvrdit ani vyloučit, protože vyšetřování události ještě není uzavřeno. Podle svědků však dodržovali veškeré své povinnosti. Tuto informaci přinesl server idnes.cz.
Zdravotníci i policie nabádají všechny plavce a vyznavače vodních sportů k opatrnosti. Ne všechny podobné události mívají totiž šťastný konec. Dokladem toho je smrt mladého muže, při které ve stejný den, jako došlo k nehodě na Slapech, rovněž zasahovala Záchranná služba Středočeského kraje společně s dalšími složkami Integrovaného záchranného systému. Krátce po poledni podcenil mladý muž pravidlo neskákat do neznámé vody a skočil v obci na Sedlčansku do zatopeného lomu. Jeho tělo nalezl až potápěč Hasičského záchranného sboru, bohužel mladíkovi již nebylo pomoci.
Kateřina Košutová
23.8.2012 18.19, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony
Aktuality
Milovickou rezervaci navštívili účastníci konference o pestřenkách
Akt. 7.9.2024 10.58Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Stavba vodojemu v Jihlavě bude stát 77 milionů korun
Akt. 6.9.2024 14.46Rubrika: Vodovody a kanalizace