20. 8. 2019

Opětovné varování před povodní: extrémní stupeň nebezpečí

Český hydrometeorologický ústav vydal výstražnou informace na povodňové ohrožení, silné bouřky a vydatné deště pro celou Českou republiku a to odvolání. Uvedl to ČHMÚ na svých stránkách.

Extrémní stupeň nebezpečí platí pro kraje Jihočeský, Středočeský a Ústecký. Druhý stupeň – povodňová pohotovost pro kraje Plzeňský, Prahu, pro ostatní kraje platí povodňová bdělost.

„V neděli odpoledne a večer, v noci na pondělí a v pondělí přes den očekáváme zejména v Čechách déšť, místy i trvalý. Předpokládáme srážkové úhrny v neděli 5 až 20 mm, v Čechách ojediněle kolem 40 mm. V pondělí dalších 5 až 30 mm, v horských oblastech na jihu a jihozápadě a na severu Čech místy až 50 mm (jeden z modelů dává k Šumavě až 70 mm),“ uvedli meteorologové.

Zejména v povodňových oblastech hrozí v důsledku podmáčeného terénu a zesílení větru akutní nebezpečí vyvracení stromů!!!

V důsledku spadlých srážek mohou hladiny, zejména menších toků, kolísat nebo stoupat. Půda v povodněmi zasažených oblastech je značně nasycená, vzestupy proto mohou být velmi rychlé. Při intenzívních bouřkách nelze vyloučit dosažení SPA. Vydatnější srážky, které jsou očekávány v neděli a během pondělí mohou vést k dalším vzestupům hladin, zejména v oblastech, které byly zasaženy předchozí vlnou povodní. Případné vzestupy budou velmi rychlé, budou se týkat zejména menších toků v povodí Berounky (horní Mže, Radbuza, Klabava), Otavy a horní Vltavy. S velkou pravděpodobností budou do pondělního rána na těchto tocích opět překročeny 2.SPA.

„Vzestupy očekáváme také na horách na severu Čech i Moravy. V povodí Lužické Nisy (Smědá, Mandava), dále Bělé a Opavy, v těchto oblastech pravděpodobně s překročením 1.SPA. Na středních a větších tocích budou pokračovat poklesy hladin, při vydatnějších srážkách se poklesy zpomalí. Vltava pod VD Vrané je ovlivňována odtokem z Vltavské kaskády, který je průběžně snižován. Regionální rozložení srážek je ještě poměrně nejisté, aktuální vývoj situace bude průběžně upřesňován. Plošně rozsáhlé zvýšení hladin, jako bylo minulý týden, je málo pravděpodobné,“ dodal ČHMÚ.

Zdroj: ČHMU

9.6.2013 11.42, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1