19. 9. 2020

24.1.2019 10.04, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Okolí přehrady na Želivce lemují lesy napadené kůrovcem

Kůrovec zasáhl také desítky hektarů lesů v okolí vodního díla Želivka – Švihov. Jak přitom uvádá Český rozhlas Vysočina, státní podnik Povodí Vltavy označuje stav za kalamitu a vyzývá k urychlenému kácení a obnově porostů.

Na druhou stranu obce žádají ministerstvo zemědělství o finanční pomoc, protože likvidovat kůrovce v povodí vodního díla se jim kvůli nařízeným šetrným postupům výrazně prodražuje. Lýkožravý hmyz poškozuje lesy ve velkém pásu kolem přehrady, často navíc v těžko přístupném svažitém terénu. „Náklady na těžbu kubíku dřeva v těchto podmínkách budou dosahovat asi šesti set korun,“ dodává lesník Miroslav Peroutka, který pracuje pro čtyři obce v okolí přehrady. Právě svažitý terén, nutnost šetrných postupů jsou důvodem, proč obce kolem přehrady s pitnou vodou žádají ministerstva o příspěvek. Lesy kolem vodárenské nádrže mají kromě estetické významnou ekologickou funkci. Zadržují erozi, dešťovou vodu. „Když tam ty lesy nebudou, a mluvíme o stovkách hektarů ploch kolem vodárenské nádrže, tak tam vznikne riziko právě té eroze,“ vysvětlil ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.

Vlastnit les bývalo v minulosti výdělečné. Majitel těžil, prodával dřevo k dalšímu zpracování a zbylo mu dost peněz na to, aby mohl vzniklé paseky zalesnit a pěstovat malé stromy. S kůrovcovou kalamitou je to jinak. Týká se to i obcí kolem přehrady. „Určitě se nás to dotýká. Prodávali jsme dřevo třeba za 2.500 korun a dnes je nejvyšší cena kolem sedmi, osmi stovek, ztráta tam je obrovská,“ říká starostka Hořic Alena Přívratská.

Kůrovec by se podle starostky Přívratské tolik nerozšířil, kdyby státní Lesy České republiky postupovaly rychleji. V této oblasti jsou napadené stromy minimálně rok a půl. „Kdyby postupovaly podobně rychle jako obce, byly by škody menší.“ „Lokalita je těžko přístupná a dřívější těžba nebyla možná z kapacitních důvodů. Počítáme s tím, že to v únoru vytěžíme,“ přiznala mluvčí státních lesů Eva Jouklová.

Zdroj a plné znění zprávy: http://vysocina.rozhlas.cz/okoli-prehrady-na-zelivce-lemuji-lesy-napadene-kurovcem-tezba-je-pro-obce-draha-7734054, ilustrační foto (nádrž Želivka) Naše voda – Nina Havlová

 

24.1.2019 10.04, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4