14. 11. 2018

Okolí pražské nádrže Slatina se dočkalo revitalizace

Projekt revitalizace okolí nádrže Slatina v pražské Dubči se v posledních dnech intenzivně rozjíždí. Celkové náklady na jeho realizaci činí 3,5 milionu korun a budou hrazeny Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost. Oznámil to pražský magistrát ve své zprávě.

Investorem akce je právě Hlavní město Praha zastoupené odborem městské zeleně a odpadového hospodářství.

„Další z krásných míst v Praze se v letošním roce dočká revitalizace. Retenční nádrž Slatina a její okolí patří mezi nejcennější pražské ornitologické lokality a je častým cílem rybářů, cyklistů i in-line bruslařů. V rámci revitalizace budou kolem rybníka vysazeny nové stromy, založeny kosené louky s tůněmi, rovněž se upraví koryto Hostavického potoka a prodlouží trasa stávající cyklostezky, říká radní Jana Plamínková.

Retenční nádrž Slatina byla postavena na podmáčených loukách v okolí Hostavického potoka v katastru Dubeče v osmdesátých letech 20. století. Nádrž byla vybudována za účelem zachycení zvýšených průtoků na Hostavickém potoce, a to zejména z oblasti průmyslové zástavby Dolních Měcholup. Při povodních je nádrž schopna pojmout až 170 000 m3 vody a zatopená plocha je cca 11 ha.

Řešené území retenční nádrže Slatina je poměrně malé svou rozlohou, avšak tvoří ho oblasti rozdílného charakteru a využití. Zatímco ve východní a severní části se nachází plochy využívané převážně k volnočasovým aktivitám (rybářský revír, cyklostezka, in-line bruslení atd.) a louky s ojedinělou zelení, v západní části podél silnice se nachází naopak vzrostlý a hustý pás zeleně, s přechodem do neudržované louky s roztroušenými keři a stromy. Jižní část lokality je spíše klidovějšího charakteru, navazuje na neudržovaný sad a intenzivně zemědělsky využívané plochy až k přítoku Hostavického potoka v jihozápadní části území. Okolí nádrže je významné nejen z hlediska volnočasových aktivit − v rámci celé pražské aglomerace je Slatina velmi cennou ornitologickou lokalitou s potvrzeným výskytem řady chráněných druhů ptáků.

V rámci revitalizace se dnešní betonové koryto potoka v délce 280 m zruší a zasype,  nově se vybuduje mělké přírodě blízké koryto. Součástí projektu je i úprava a obnova zeleně na ploše cca 9,8 ha městských pozemků. Podél silnice K Lesíku bude vysázen pás lesa, který v budoucnu oddělí okolí retenční nádrže od rušné silnice. Na neudržovaných plochách vzniknou kosené louky s roztroušenou zelení a remízky. Na loukách a na poli bude vyhloubeno několik tůní pro obojživelníky. Břehy nádrže budou na dvou místech pozvolnější, aby se lépe propojilo vodní a suchozemské prostředí,dodává radní Jana Plamínková.

Vzhledem k tomu, že v současné době stávající cyklostezka kříží silnici v délce cca 40 m, což je vzhledem k frekvenci dopravy velmi nebezpečné, projekt také řeší prodloužení cyklostezky mimo silnici tak, aby se silnice překonávala pouze kolmo v jednom místě a zvýšila se tak bezpečnost cyklistů i řidičů.

Naše voda

17.3.2015 5.58, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Kalendář Akcí

<< Listopad 2018 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Fotoblog

více >

VÝLOV RYBNÍKA ZRCADLO, KOPIDLNOVÝLOV RYBNÍKA ZRCADLO, KOPIDLNO
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >