1. 6. 2020

Obyvatele našich řek ničí kromě exotických raků i americké želvy

Nejen zaoceánští raci přenášející račí mor a decimující tak populace našich tuzemských raků, ale také jiní exotičtí predátoři likvidují obyvatele našich toků. Jsou jimi, jak upozorňuje Liberecký deník, například exotické želvy.

Když se půjdete v létě koupat do některých z vodních nádrží na Liberecku, možná tam potkáte vodní želvu. Exotické zvíře se v Čechách zabydlelo a stalo se častým, avšak nevítaným hostem našich toků a nádrží. Několik takových želv nedávno „ubytovali“ i v Centru pro zvířata v nouzi – Archa. „Teď zrovna tu máme želvu čtyřprstou a vodní želvu ozdobnou. Obě pocházejí se z nějakého chovu, možná je někdo vypustil a nebo utekly. V přírodě docela dobře přežijí. Dokáží se adaptovat,“ potvrzuje pracovnice Archy Ivana Hancvenclová.

Radost z těchto tvorů tu ale nemají ani trošku. Jsou důkazem, že zavlečené druhy zvířat u nás prosperují. Vodní želva ozdobná je jednou z těch, které najdete úplně všude. Rybáři je čas od času uloví na Veseckém rybníku „Taichu“, najdeme je v Harcovské přehradě i v textilanském potoku. Jednu takovou chytil na vařené kolínko předčasem i liberecký rybář Jiří Vrána. Z jablonecké přehrady tahala želvu velikosti dezertního talíře dokonce i Dagmar Kubištová z jablonecké Ligy na ochranu zvířat. Želva bahenní, u nás původní druh, už přitom z české přírody takřka zmizela.

„Vodní želva pochází z Ameriky a zlikviduje, na co přijde. Rybí potěr, čolky, žáby. Dokáže napáchat pěknou paseku. Je nesmírně žravá, dožívá se vysokého věku a nemá přirozeného nepřítele. Zatím nikdo nepřišel na to, jak s nimi zatočit,“ shrnul své obavy Lukáš Malý, liberecký rybář. Želvy, zejména ty vodní, se přitom do volné přírody nedostávají náhodou. Možnost útěku z chovu je takřka vyloučena, želva je vázána na vodu. Lidé je do řek a rybníků vypouští poté, co vyrostou a doma pro ně nezbývá místo. „Lidé je kupují dětem, jsou to párcentimetrové želvičky. Ale za pár let jsou z nich čtvrtmetrové bestie, které vám ukousnou prst. Pokaždé před tím lidi varujeme, ale jen málokdo se nechá přesvědčit a koupí dítěti třeba křečka,“ potvrzuje Martin Thot, prodavač v prodejně se zvířaty v centru Liberce.

Jediným štěstím je, že želvy nádherné se ještě nenaučily ve volné přírodě rozmnožovat. Jak ale biologové předpokládají, stačilo by několik teplotně nadprůměrných lét a naše příroda by byla svědkem ekologické katastrofy. Želvy by se začaly množit.„Doufejme, že dovoz těchto živočichů se zakáže dřív, nežk tomu dojde. Zatím se k legislativní úpravě ale nikdo nechystá,“píše v diskusi na internetových stránkách Veterinární správy Tomáš Novák.

Zdroj: Liberecký deník

17.5.2012 10.00, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÍTOŽNICKÝ RYBNÍKLÍTOŽNICKÝ RYBNÍK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5