15. 8. 2020

Obce trápí sucho, ale s přehradami nesouhlasí. Nyní je údajně proti i Holštejn

Vedení Holštejna na Blanensku nesouhlasí s hájením lokality v katastru obce pro možnou výstavbu přehrady, protože stavba by poškodila jeskynní systém v Moravském krasu. Účast zástupce obce na projednání návrhu vedení nepovažuje za souhlas s tímto návrhem, stojí v otevřeném dopise, který vedení obce zaslalo ministerstvu zemědělství. Mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý uvedl, že zástupce obce na jednání nebyl proti.

Ministerstvo zemědělství v minulém týdnu uvedlo, že chce hájit 31 území pro vodní nádrže, mezi nimi také Holštejn. “Chtěli bychom se důrazně ohradit proti tvrzení úředníků z ministerstva zemědělství a Povodí Moravy, kteří pouhou účast zástupce naší obce na projednání návrhu na rozšíření Generelu území chráněných pro akumulaci povrchových vod v Brně dne 20. června 2019 prezentují jako souhlas obce s tímto návrhem,” stojí v otevřeném dopise, který obec zveřejnila na svém webu.

Vedení uvedlo, že závazné stanovisko v tak důležité záležitosti musí být projednáno v zastupitelstvu obce. Oficiální žádost o vyjádření obce podle jejího vedení ministerstvo nepožadovalo.

Starostu obce Petra Mynaříka minulý týden překvapila informace ministerstva, že u stanoviska obcí ohledně hájení lokality pro vodní nádrž je v kolonce Holštejna napsáno “ano”. “Nejsem si vědomý, že bychom něco takového v zastupitelstvu schvalovali,” řekl ČTK Mynařík, který je ve funkci druhé volební období. Záměr označil za nesmysl. “Zjišťuju, z jakého roku to je a kdo se pod to podepsal, protože já za své působení na radnici si nejsem vědomý, že bychom v zastupitelstvu něco podobného schvalovali,” dodal.

Mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý ČTK v reakci na to napsal, že k návrhu lokalit na rozšíření současného generelu byla uspořádána řada jednání se starosty všech obcí, jejichž katastry by byly hájením dotčeny. Jednání o zařazení Holštejna se podle něj uskutečnilo v Brně na pozvání pracovníků Povodí Moravy 20. června 2019.

“Z jednání samozřejmě existuje záznam, který byl k dispozici účastníkům a obsahuje jasné sdělení, že k představeným návrhům nebyl ze strany zúčastněných měst a obcí žádný zásadní nesouhlas. Účastnil se také zástupce Holštejna, který hájení neodmítl. Starosta Holštejna dnes byl také v telefonickém kontaktu s příslušnými pracovníky ministerstva zemědělství, kde si společně potvrdili, že byl na jednání přítomen zástupce obce, nevznesl námitky a naši pracovníci mu také vysvětlili, co hájení znamená,” uvedl mluvčí.

Z 31 území, které chce ministerstvo zemědělství nově hájit pro vodní nádrže, je jich sedm v Kraji Vysočina, v Jihomoravském kraji jsou čtyři včetně té u Holštejna. Většinou jde o lokality, které už v minulosti na seznamu byly, v uplynulých desetiletích z něj ale po námitkách místních zmizely. To se týká i Holštejna. Je jedním z problematických míst, ochranáři i ministr životního prostředí upozorňují, že případnou stavbou by se zničily krasové jeskyně v chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

Zdroj: ČTK, foto Holštejn: wikimedia commons, xkomczax – Vlastní dílo

19.5.2020 12.42, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO ORLÍKVODNÍ DÍLO ORLÍK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6