16. 6. 2019

Obce na Vysočině postižené suchem budou hledat nové zdroje vody

Obce na Vysočině, jimž v loňském mimořádně suchém létě docházela pitná voda, budou vyhledávat nové podzemní vodní zdroje. Pomůže jim v tom i kraj, který se na hydrogeologické průzkumy a průzkumné vrty v deseti sídlech chystá uvolnit přes 1,2 milionu korun. Podporu zaměřenou na boj proti suchu bude dávat poprvé. ČTK to řekl krajský radní Zdeněk Chlád (ČSSD).

Návrh na rozdělení dotací už projednala krajská rada. Platit začne po schválení v zastupitelstvu kraje, které tuto záležitost projedná v květnu. “My jsme už v minulém roce požádali všechny obce, aby nám nahlásily, kdo má problémy se suchem,” řekl Chlád. Podle zjištění kraje mělo před rokem v srpnu na Vysočině větší či menší problémy s množstvím či kvalitou dodávané pitné vody nejméně 53 obcí a 18 místních částí. Nejvíc takových míst bylo v okrese Pelhřimov. Voda docházela zejména v obcích závislých na místních podzemních zásobách. O krajskou dotaci se mohly postižené obce ucházet v grantovém programu Čistá voda. Požádat podle radního ale mohly pouze ty, které měly vloni skutečně potíže, což prokázaly kupříkladu fakturami za dovážení pitné vody.

 

Městys Luka nad Jihlavou bude hledat nové zdroje vody pro své místní části. Loni v létě vysychaly studny hlavně ve Svatoslavi, kde žije asi 50 lidí. “My máme v téměř celých Lukách vodovod, ale ve dvou místních částech ne,” řekl starosta Viktor Wölfl. Náklady na hydrogeologický průzkum včetně vrtu se podle něj budou pohybovat v řádu statisíců, krajská dotace by měla činit 181.700 Kč. Samotné zajištění nového zdroje vody podle starosty pak bude záležitost vyžadující další peníze a čas.

V Okrouhličce na Havlíčkobrodsku jsou lidé závislí na jednom nestabilním vrtu. Výpadky v dodávkách z obecního vodovodu musela obec s 240 obyvateli loni nárazově vykrývat cisternami. “A v lednu letošního roku jsme měli ve vrtu hladinu jen dva metry,” uvedla starostka Štěpánka Trbušková. Zajištění vody je podle ní pro obec prvořadá záležitost. Obecní úřad proto teď nechá udělat průzkumný vrt. Pokud v něm bude dobrá voda, bude vyhlouben trvalý vrt, který bude připojen na vodovodní síť. Obec plánuje, že o dotaci na další práce požádá ministerstvo zemědělství. Zajištění dalšího zdroje vody bude obec celkově stát do milionu Kč.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

29.4.2016 0.49, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

RYBÁŘSKÉ SLAVNOSTI V BLATNÉRYBÁŘSKÉ SLAVNOSTI V BLATNÉ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30