6. 4. 2020

20.9.2018 8.27, Rubrika: Rybářství a rybníkářství

Obce na jižní Moravě chtějí budovat nové rybníky

S nedostatkem vody se potýkají kvůli suchu obce na jihu Moravy. Jak přitom připomíná Brněnských deník, zadržet více vody v krajině chtějí jejich představitelé stavbou rybníků.

Například vodní nádrž v Kosticích vznikne do několika let v místech pod náměstím Osvobození a Tvrdonskou ulicí na ploše dvanácti hektarů. Představitelé obce už získali potřebné pozemky, nyní chystají projekt. O peníze plánuje požádat třeba starostka Dražůvek na Hodonínsku Klára Čudrnáková. Tamní rybník o rozloze jednoho hektaru je ve špatném stavu především kvůli bobrům, kteří do hráze vykousali velké díry.„Máme všechna potřebná stanoviska, podáváme žádost o stavební povolení. Součástí oprav bude velká rekonstrukce hráze včetně obložení proti bobrům,“ sdělila. Náklady jsou sedm milionů bez daně.

Minulé výzvy ministerstva využila k opravě rybníka například obec Podmolí na Znojemsku. „Prošel celkovou rekonstrukcí, včetně opravy hráze. Nyní má vyšší hladinu, zadrží více vody a odpovídá všem předpisům,“ zmínil před časem starosta František Škrabana. Opravy vyšly na dva miliony, včetně dotace. Novou vodní nádrž naplánovali i zástupci radnice plánovali v Želeticích na Hodonínsku. Nyní ale jsou na mrtvém bodě. „Plán byl naplnit ho vodou z Močárkového potoka, ale tam nyní neteče,“ postěžoval si starosta Pavel Planeta.

Podle Miroslava Trnky z projektu Intersucho je zvyšování počtu rybníků krok správným směrem. „Ale záleží, jak vlastníci k rybníku přistoupí. To znamená, aby bylo nejdůležitější zadržování vody v krajině, a ne rekreace nebo chov ryb,“ komentoval.

Zdroj: Brněnský deník (redakčně kráceno), ilustrační foto (jihomoravský rybník) Naše voda – Nina Havlová

 

20.9.2018 8.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOVVODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOV
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3