26. 5. 2019

Nový most přes Moravu znovu změnil podobu. Říkají mu Rejnok

Nový návrh mostu přes Moravu na Masarykově třídě v Olomouci dostal jméno Rejnok. Píše o tom Olomoucký deník s tím, že oproti předchozí podobě přibylo oblouků a celkový tvar mostu tak připomíná plavající parybu.

Nový návrh na svém posledním zasedání schválili olomoučtí radní. Oproti předchozímu lépe řeší zatížení mostu. „Pracovně jsme ho nazvali Rejnok. Má tři oblouky. Původně měl být jen jeden uprostřed, ale zjistili, že z hlediska statiky ježdění tramvají by neumožnil dostatečnou bezpečnost, proto po stranách přibyly dva menší oblouky a ten uprostřed je dvojitý,“ popsal změny náměstek primátora Aleš Jakubec. Stávající most bude nutné při plánovaných protipovodňových úpravách nahradit. Jeho první navrhovanou podobu projektovalo Povodí Moravy, nejen u veřejnosti ale narazila. „Vzbudila negativní ohlasy a bývalá rada proto požádala architekta Nováka z ateliéru DRNH, aby ji přepracoval,“ zmínil náměstek s tím, že původní návrh již měl stavební povolení vyřízené.

Zato „Rejnok“ je rozhodujícímu razítku zatím vzdálen. Na mostě se totiž ještě mají objevit zábrany, aby nebylo možné lézt na oblouky. „Proto architekt přišel s návrhem, kdy na ně umístil koule, ale ještě to není definitivní řešení. Naši úředníci se k tomu stavějí trochu negativně. Mají obavu, že to nevyjde, protože by to mohlo zablokovat protipovodňová opatření,“ dodal náměstek primátora Jakubec a upozornil, že rozhodnuto musí být do konce února, kdy je třeba projekt předat Povodí Moravy.

V úterý ovšem dostal náměstek od Antonína Nováka zprávu, že povolení pro nový návrh jsou na drážním úřadě předjednaná. Nicméně kdyby se objevily komplikace, bude se město muset uchýlit k původní variantě. „Pevně ale věřím, že se to nestane a že se Olomouc bude moci chlubit pěkným mostem,“ doufá náměstek zodpovídající za odbory koncepce a rozvoje a životního prostředí.

Nový most je součástí etapy II. B. Začít by se s ní mělo asi za tři roky. Je možné, že se práce spojí s odkládanou opravou třídy 1. máje. „Otázka je, jestli se nebude muset udělat i dřív, protože drážní úřad varuje, že stav ulice je už na hraně,“ tlumočil Aleš Jakubec.

Zdroj: Olomoucký deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

4.12.2014 8.23, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

REVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKYREVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKY
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2