30. 5. 2020

5.12.2012 17.40, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Nový Klostermannův most přes Vydru už funguje

Správa Národního parku Šumava dnes slavnostně otevřela k užívání pro turisty Klostermannův most přes šumavskou řeku Vydru. Uvedl to mluvčí správy Pavel Pechoušek.

Nový most přes řeku Vydru, o jehož stavbě již Naše voda informovala, je třicet metrů dlouhý a stojí na místě, kde bývala lávka, po které chodil spisovatel Karel Klostermann, uvedl mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek.

Nový most najdete nedaleko Turnerovy chaty u Srní na Klatovsku. Slouží ke zlepšení komfortu turistů, kteří na Šumavu vyrazí.

Most stojí v jedné z turisticky nejpřitažlivějších částí Šumavy nedaleko místa, kde kdysi stávala Hálkova chata. Vystřídá stávající lávku, která je asi o sto metrů dále po proudu řeky a již nevyhovovala požadavkům statiků. Obzvláště v době jarního tání se musela několikrát opravovat a v budoucnu by mohla ohrožovat zdraví turistů. „Na jaře tuto starou lávku odstraníme,“ upozornil Jiří Mánek, ředitel Správy Národního parku Šumava. Náklady na jeho stavbu vyšly na zhruba 2,5 milionu korun.

U nového mostu končí i Naučná stezka Karla Klostermanna, která vede z Rokyty na Srní. Turisté dříve chodili lesem po břehu řeky až ke staré lávce a tudy přešly Vydru. „Les je ale v první zóně ochrany přírody. Teď turisté přejdou přes nový most a nebudou nekontrolovaně chodit po neoznačené stezce přísně chráněným územím první zóny,“ řekl ředitel Mánek, který most slavnostně otevřel.

„V tomto roce se nám podařilo na Šumavě úspěšně potlačit kůrovcovou kalamitu, proto budeme mít v budoucnu více času na jinou práci. Chceme se více věnovat akcím, které Šumavu zatraktivní a zvýší její turistický komfort. Otevření tohoto mostu mezi takové akce určitě patří,“ doplnil.

Snahou občanského sdružení Karel Klostermann – spisovatel Šumavy je připomínat veřejnosti spisovatele, který popsal život na Šumavě před sto lety. Nový most stojí na místě, kde v době Klostermannově stála přes Vydru lávka.

Podle Václava Sklenáře, předsedy tohoto občanského sdružení, přes tuto lávku přecházel i samotný spisovatel Klostermann. Díky tomu mohl svým čtenářům popisovat, jak vypadá údolí Vydry a co se odehrálo v minulosti na obou stranách řeky.„Tento most spojoval cesty Podhamerského sedláka když putoval na Srní, tak i cesty jeho tety Theresie Schullhauserové  z Kamenného domu na Hrádkách, kde měla svůj obchod, tak i dalších jeho hrdinů v románech když putovali za prací po Šumavě,“ popisuje Václav Sklenář.

„Karel Klostermann se stal apoštolem smíření mezi Čechy a Němci, jeho romány spojují čtenáře na obou stranách hranic, proto je velmi důstojné, že obnovený most nese jeho jméno. Chceme Správě Národního parku Šumava poděkovat za obnovu mostu, který bude sloužit návštěvníkům Šumavy,“ doplňuje.

Podle Emila Kintzla, předsedy Klubu českých turistů v Kašperských Horách budou turisté rádi chodit v Klostermannových stopách i po tomto mostě. „Proznačil jsem novou trasu všem turistům, kteří sem přijdou. Nechť tento most, právem nazvaný Klostermannův, slouží milovníkům Šumavy v kraji Klostermannově po dlouhou dobu,“ uvádí na závěr Emil Kintzl, který turistické cesty po celé Šumavě značí od roku 1959.

Naše voda

5.12.2012 17.40, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31