22. 9. 2020

Nová loď Harta pro přehradu Slezská Harta má všechna povolení

Nová elektrická loď Harta pro přehradu Slezská Harta má všechna povolení. Plavební správa v pondělí schválila její uvedení do provozu. První jízdy plavidla pro 45 cestujících budou ještě letos. Pravidelný provoz je ale plánován od příští turistické sezony. ČTK to dnes řekl předseda svazku obcí Mikroregion Slezská Harta Josef Havlík. Mikroregion plavby organizuje. Bezbariérová loď, která může v podpalubí přepravit až deset kol, stála 14 milionů korun. Mikroregion na ni dostal krajskou dotaci.

“Testy skončily, všechna potřebná povolení máme. Komerčnímu provozu nic nebrání,” řekl Havlík. I když pravidelný provoz začne podle něj až na jaře, zájemce loď sveze ještě letos. “Plánujeme propagační jízdy. Třeba pro seniory, kterým nabízíme slevy. Také jsme o tom informovali starosty všech okolních obcí. Zájem je velký,” dodal.

Domovský přístav pro loď Harta vznikl v Leskovci nad Moravicí. V montované stavbě jsou toalety pro cestující, odpočívárna či informační centrum, uvedl Havlík.

Vyhlídkové plavby patří v hlavní turistické sezoně k nejvyhledávanějším atrakcím na přehradě a v přilehlém okolí. Lodní doprava je na Slezské Hartě provozována od roku 2010.

Slezská Harta, kterou spravuje státní podnik Povodí Odry, je nejmladší a nejmodernější přehradou v zemi, současně je největší moravskou přehradou. Byla vybudována za více než dvě miliardy korun v roce 1997. V prvních deseti letech provozu se osvědčila jako zásobárna pitné vody i ochrana proti povodním. Patří mezi deset největších nádrží v Česku. Nádrž se kromě rekreace využívá také jako zdroj užitkové vody, je v ochranném pásmu. Nesmí se tak na ní používat lodě se spalovacími motory. Od roku 2007 je cílem nejen přilehlých obcí udělat z ní turisticky využívané “moravskoslezské Lipno”.

Nyní ji brázdí dvě výletní lodě. Dřevěná Santa Maria má kapacitu kolem deseti pasažérů. Na oficiální zahájení provozu zatím čeká elektrická loď Harta, která pojme až 45 výletníků a posádku.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, Juandev

26.11.2019 9.30, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Lodní doprava

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

PLUŽINY - šetrné zemědělství v PrazePLUŽINY - šetrné zemědělství v Praze
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4