21. 5. 2019

Nová aplikace pomáhá lesníkům chránit porosty před kůrovci

Vysoké teploty loňského léta spolu s dlouhodobým nedostatkem vláhy způsobily, že lesy jsou zranitelné a méně odolné vůči škůdcům. Pomoci by přitom mohla, jak informovala administrátorka projektu Kůrovcové info Veronika Lukášová, stejnojmenná internetová aplikace.

Sníženou schopnost oslabených smrků se bránit využívá zejména kůrovec. Bez rychlého zásahu lesníků se šíří na další a další stromy a pod kůrou poškozuje lýko stromů. Tak dokáže během krátké doby zcela zničit i velké plochy smrkových lesů. V oblastech nejvíce zasažených suchem (především severovýchodní Morava a Slezsko) svádí lesníci už několikátým rokem náročný boj s tímto škůdcem.

Reakcí na tuto situaci je internetová aplikace s názvem KŮROVCOVÉ INFO (www.kurovcoveinfo.cz), kterou vyvinuli odborníci z lesnického časopisu Lesnická práce a Lesní ochranné služby Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM).  Projekt přináší možnost on-line sledování rojení lýkožrouta smrkového, i nové možnosti jeho výzkumu.

Rojení je začátkem období letové aktivity brouků každé generace a napadání nových stromů a nastává obvykle 2–3x za vegetační sezónu. V projektu KŮROVCOVÉ INFO, který byl spuštěn letos na jaře, dobrovolní respondenti z řad provozních lesníků zveřejňují během jara a léta každý týden odchyty tohoto škůdce do speciálních pastí – feromonových lapačů, a sledují tak intenzitu rojení brouka. Výstupem projektu je mapa s přehledem situace v jednotlivých oblastech republiky a grafy vývoje rojení na jednotlivých sledovaných místech. Data z různých lokalit a nadmořských výšek slouží k vzájemné informovanosti lesníků a zlepšení možnosti obrany proti tomuto lesnímu škůdci.

Koncem srpna bylo v databázi aplikace již přes 2 200 odchytů na 178 lokalitách od 131 respondentů, kterým i touto cestou děkujeme za spolupráci, do budoucna je plánováno rozšíření o další závažné škůdce lesních dřevin, zejména lýkožrouta severského.

Projekt podporují státní podniky Vojenské lesy a statky a Lesy České republiky, zástupci soukromých, církevních i obecních lesů nebo národních parků. Pro svůj přínos pro lesnictví získal záštitu ministra zemědělství Mariana Jurečky.

Kontakt pro případné Ing. Veronika Lukášová – administrátorka projektu, tel.: 604 211 172
E-mail: kontakt@kurovcoveinfo.cz

Naše voda, ilustrační mapka: Lesnická práce

28.8.2016 6.33, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2