28. 5. 2020

Není nad vlastní zkušenost: Portál Naše voda navštívil Nové Heřminovy

Ačkoli Vláda ČR letos v dubnu opakovaně odsouhlasila výstavbu menší variantu přehrady chránící Nové Heřminovy, zastupitelstvo obce stále proti výstavbě přehrady bojuje. Portál Naše voda ale na místě zjistil, že zatvrzelí zastupitelé nemají prakticky žádné argumenty.

Podle názoru redakce to dokazuje i fotoreportáž, kterou si můžete prohlédnout na facebookové verzi portálu Naše voda. Podstatné přitom je, že přehradě má padnout za oběť pouze 12 trvale obydlených stavení (celkem jde o 54 objektů, z nichž většina ale trvale obydlena není), což je zhruba pětina obce, která je navíc od centra obce oddělena tak, že od hranice hlavní části obce nejsou ani vidět. Klíčovým argumentem pro přehradu je přitom místní geologický profil, který umožňuje přehradou „přemostit“ dva zalesněné kopce bez výrazných úprav příslušného terénu, tedy levně a poměrně krátkou korunou hráze.

Dosavadní demolice (redakce nafotila aktuální stav po demolici prvního domu, který by byl v uvažované zatopené oblasti) ukazují, že místo, kde onen (neobydlený) dům stál, není ani poznat. Což dokazuje, že práce související s přehradou lze zorganizovat „k přírodě šetrným“ způsobem. Redakce také nafotila plánované vizualizace lokality poté, co bude přehrada v provozu. Je přitom zřejmé, že nejen práce při budování přehrady, ale možný budoucí vysoký rekreační potenciál území přinese tamním lidem řadu pracovních příležitostí, kterých se aktuálně v regionu zoufale nedostává, což nám potvrdili všichni, s nimiž jsme na místě mluvili. Pakliže by ovšem zastupitelé Nových Heřminov aktualizovali plán územního rozvoje, který by s rekreačním využitím lokality počítal.

Pokud by přehrada postavena nebyla, budou rizikem povodní opakovaně ohroženy obce níže po proudu řeky Opavy od první obce za Heřminovy, kterou je Zátor, až po centrum Beskyd, tedy Krnov. Zastupitelstvo Nových Heřminov to ale zjevně nezajímá, ačkoli velká voda pravidelně v posledních letech ohrožuje – podle toho, jak „velká“ velká voda je, majetek a životy 2 000 až 6 000 osob žijících směrem od obce po proudu Opavy.

Naše voda – Petr Havel, dokumentární foto (19.6. 2014) Nina Havlová – místo, kde bude hráz přehrady

23.6.2014 9.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31