19. 9. 2019

Některé vodárenské nádrže Vysočiny jsou skoro plné

Některé vodárenské nádrže na Vysočině jsou po tání skoro plné, část sněhu nad nimi navíc ještě neroztála. S následky loňského sucha se nejpomaleji vyrovnává přehrada Vír, která byla v tomto týdnu zaplněná z 58 procent. Další zásobárna pitné vody na Žďársku, nádrž Mostiště, je zaplněná z 92 procent.

Část zásobního prostoru tam vodohospodáři nechávají volnou pro zachycení případných větších přítoků při rychlém oteplení, sdělil ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Loni v listopadu nebyly některé přehrady spravované Povodím Moravy na Vysočině naplněné ani z poloviny. Nejmenší zásoby vody byly ve Víru a v Hubenově. Vírská přehrada byla tehdy zaplněná z 39 procent a přehrada Hubenov zásobující pitnou vodu i krajskou Jihlavu z 36 procent. Nejvíc vody tehdy mělo Mostiště se zaplněností kolem 70 procent.

“Na vodní nádrži Vír je stále patrný vliv extrémního loňského sucha. Nicméně vzhledem k odtávání sněhové pokrývky se nám i zde daří zvyšovat hladinu vody,” uvedl Chmelař v úterý. Doplnil, že za posledních sedm dní stoupla hladina Víru o 1,3 metru. Přehrada Hubenov byla v úterý zaplněná z 90 procent a nádrž Nová Říše z 63 procent. Ve Vranovské přehradě na jihu Moravy, z níž teče voda i na Třebíčsko, byla zaplněnost 87 procent.

Nad přehradami v kraji je ještě pořád sníh, který podle údajů povodí představuje řádově desítky milionů metrů krychlových vody. “I z toho důvodů ponecháváme na některých vodních nádržích části zásobních prostorů volné, aby mohly zachytit případné povodňové průtoky,” uvedl Chmelař. Další vývoj podle něj bude záviset na rychlosti odtávání zbývajícího sněhu i na průběhu jara. “Je třeba mít na paměti, že jeden na srážky bohatý leden nedožene srážkový deficit, který trvá již čtyři roky,” upozornil.

Zima pomohla také místním prameništím. “Hladina vody se zvedla, což jsme poznali i v obecních studních. Nahoru šla minimálně o metr,” řekl starosta obce Tři Studně na Žďársku Miloš Brabec minulý týden. V Bohdalově a dalších třech obcích napojených na stejný vodovod požadovala správa šetření pitnou vodou loni v září a v říjnu. Zkraje tohoto roku vydatnost pramenů stoupla, voda ze sněhu se také ještě vsakuje. “Průběh zimy byl doposud velice příznivý, odpovídající zimám, které pamatujeme někdy z dřívějška, které byly klasicky se sněhovou pokrývkou,” řekl bohdalovský starosta Arnošt Juda.

Zdroj: ČTK,  ilustrační foto: wikimedia commons, Jaroslav Kadlec

20.2.2019 16.59, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÁZNĚ KYSELKALÁZNĚ KYSELKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Září 2019 >>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6