20. 5. 2019

Některé vesnice v Pardubickém kraji trpí nedostatkem vody

Některé vesnice v Pardubickém kraji se kvůli dlouhotrvajícímu suchu potýkají s nedostatkem pitné vody. Musejí ji do místních částí, kde není vodovod, dovážet v cisternách nebo kontejnerech, nebo tímto způsobem doplňovat místní vodojem. Část obcí využila i nabídku pronajmout si techniku z pohotovostních skladů Správy státních hmotných rezerv.

Už druhý týden vozí vodu do místní části Částkov Žumberk na Chrudimsku, kde žije asi 15 trvalých obyvatel, další odběratele tvoří chataři a chalupáři. Kontejner si obec pronajala od státní organizace, ostatní si musela zařídit sama. “Museli jsme si sehnat dopravce, který kontejner naloží, dojede na Žumberk, tady načepujeme vodu a doveze ho zpátky. Platíme dopravu, nájem a vodu,” řekla ČTK starostka Yveta Ždímalová.

Kontejner se přiváží jednou týdně, voda by se měla převářet. Vozit se bude zřejmě do konce září. “U nás se něco podobného zatím nikdy nestalo,” uvedla Ždímalová.

Cisternu či kontejner na vodu od Správy státních hmotných rezerv má již domluvený i radnice v Seči na Chrudimsku. Zásobovat potřebuje místní části Počátky a Proseč, kde není vodovod a studny vysychají. Pro obyvatele a rekreanty bude cisternu pravidelně přistavovat, zvlášť za ni platit nebudou.

“Je to hodně i záležitost chatařů a chalupářů, kteří to iniciují. Staré studny vyschly, kdo má hlubší vrty, ten má ještě vyhráno,” řekl ČTK starosta Seče Marcel Vojtěch. Jinde ve městě je vodovod.

Dovoz vody se v Seči neorganizuje poprvé, podobné problémy se vyskytly i v minulosti. Ke koupi vlastní cisterny se však radnice kvůli vysokým nákladům neodhodlala.

Podle vedoucího oddělení krizového řízení Partdubického kraje Aleše Boňatovského se voda dováží i do vodojemu v Křenově na Svitavsku. “Pro lidi je to pohodlnější, stačí jim otočit kohoutkem a teče voda. Na druhou stranu to ale málokoho motivuje, aby s ní šetřil,” řekl ČTK Boňatovský.

Zdroj: ČTK

14.8.2018 14.38, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2