16. 7. 2020

18.3.2020 14.27, Rubrika: Přehrady a vodní díla

Nejkrásnější evropský strom roste na Víru v péči Povodí Moravy

Chudobínská borovice, která se stala vítězem ankety Evropský strom roku, roste na skále u vodní nádrže Vír, která zásobuje část Brněnska pitnou vodou. Připomíná to mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař s tím, že správcem nádrže, okolních pozemků a nyní také evropsky známé borovice je právě Povodí Moravy.

„Je to obrovský úspěch, ze kterého mám neskutečnou radost. Od počátku bylo asi všem jasné, že Chudobínská borovice je velkým favoritem v anketě Evropský strom roku. Sám jsem v anketě hlasoval a svými hlasy se na vítězství podíleli i naši zaměstnanci. Všichni jsme na tento obrovský úspěch hrdí,” radoval se z výsledku ankety ihned po jeho zveřejnění generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. 350 let stará Chudobínská borovice roste na skalnatém výběžku levého břehu vírské přehrady.

Vodní dílo Vír je vodárenská nádrž, která zásobuje vodou obyvatele Brna. Z toho důvodu se nádrž i Chudobínská borovice nachází v ochranném pásmu, kam platí zákaz vstupu. Ochrana vodního zdroje tak chrání i vítěznou borovici. „S účastí naší borovice v anketě Český strom roku a následně i Evropský strom roku jsme souhlasili pod podmínkou, že v rámci ankety se soutěžící dozví, že strom je součástí chráněného území. Strom je v tak dobré kondici právě proto, že je do jeho blízkosti zakázaný vstup. Chtěl bych požádat všechny jeho fanoušky a lidi, kteří s námi hlasovali, aby i nadále respektovali jeho klid a ochranné pásmo vodního zdroje, ve kterém se nachází. Věřím, že výhled na Chudobínskou borovici z cesty, která vede po pravém břehu nádrže, představuje dostatečný prostor pro potěchu z nejkrásnějšího evropského stromu,“ vysvětluje Gargulák i s poděkováním panu Milanu Peňázovi, který strom do ankety přihlásil.

Povodí Moravy výsledek ankety Evropský strom roku spolu s příběhem vzácné Chudobínské borovice zvěční na pamětní ceduli, kterou chce po projednání s úřady a okolními obcemi umístit právě na pravý břeh vodní nádrže na místo, odkud je na Chudobínskou borovici nejkrásnější výhled.

Povodí Moravy, foto (Chudobínská borovice) Veronika Šimečková

 

 

18.3.2020 14.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2