25. 5. 2019

Nečtiny na Plzeňsku se žalobou brání vrácení dotace i sankci

Nečtiny na severním Plzeňsku se žalobou brání proti rozhodnutí finančního úřadu, jenž obci kvůli chybě ve výběrovém řízení na odbahnění rybníka nařídil vrátit šestimilionovou dotaci a k tomu vyměřil sankci ve stejné výši.

Dvanáct milionů korun se rovná celému rozpočtu Nečtin, obec proto chce upozornit na složitost procesů u žádostí o dotace, pokouší se také spojit síly s ostatními a hodlá vyvinout tlak na zjednodušení pravidel. ČTK to dnes řekl starosta Jiří Křemenák.

“Je naprostý nepoměr mezi tím, čím se proviníte a jak jste za to trestáni. Část energie nyní věnujeme boji proti těmto praktikám,” uvedl.

Problém souvisí s pět let starým tendrem na odbahnění a rekonstrukci rybníka Leopoldov na Leopoldovském potoce. Úřady obci vytýkají chybu ve výběrovém řízení, konkrétně prý vybraná firma měla být z tendru vyřazena, protože nesplnila kvalifikaci. Dotaci tehdy Nečtiny získaly z Operačního programu Životní prostředí, jenž umožňuje čerpat peníze z EU.

Podle starosty neměla firma živnostenský list na zednictví. “Měla ale kvalifikaci na sanaci důlních děl, což je třeba provádění podzemních prací stejného charakteru, to znamená betonáže, výdřevy, zámečnické práce v nebezpečném prostředí,” uvedl. Podle úředníků prý ale na opravu čapu (zařízení pro vypouštění rybníka) a opevnění hráze kamenem potřebovala razítko pro zednictví.

Obec věc nejprve rok řešila s antimonopolním úřadem, který jí za pochybení uložil pokutu 30.000 korun. “To jsme akceptovali, přestože jsme to nepovažovali za úplně čisté. Pro finanční úřad to však byl podnět k tomu, aby to nazval porušením rozpočtové kázně, nařídil vratku celé dotace a sto procent penále,” uvedl starosta. Odvolání obce proti rozhodnutí finančního úřadu bylo zamítnuto, Nečtiny proto využily ještě možnost podat žalobu a současně požádaly o prominutí. “Chceme dotáhnout soudní proces do takového stavu, aby se přes daný judikát dalo upozornit na nesprávnost procesů (spojených s dotacemi),” uvedl Křemenák.

Obec chce také spojit síly s ostatními podobně postiženými a vyvinout tlak na zjednodušení pravidel a jejich zaměření na podstatné věci. “Ten efekt peněz má být takový, že má cosi rozhýbávat, působit na zaměstnanost, vzhled země, atmosféru, nikoli řešit, zda máme háček nad c nebo ne,” řekl.

Zdroj: ČTK

 

1.10.2014 14.19, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

REVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKYREVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKY
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2