6. 6. 2020

26.11.2018 9.54, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Nebezpečný glyfosát se vrací na pole

Ministerstvo zemědělství zmírňuje plošný zákaz, který by zamezil používání herbicidních látek s účinnou látkou glyfosát. Připomíná to server Echo24 s tím, že testy objevily tuto látku například v pečivu, pivu, ale také v dámských tamponech.

Zemědělský resort i z tohoto důvodu v polovině září rozhodl, že se od nového roku bude jeho aplikace omezovat. Po velkém tlaku zemědělců však stát ustoupil a zákaz se bude vztahovat na dosoušení před sklizní u obilovin a řepky.Zákaz herbicidního přípravku s látkou glyfosát by zemědělcům připravil komplikaci. Od příštího roku by se jim zvedly náklady na sklizeň, protože by si ji nemohli usnadňovat aplikací herbicidu. Zemědělský svaz se například původní rozhodnutí ministerstva zemědělství o plošném zákazu dozvěděl až zpětně.

Nyní ministerstvo zemědělství poupravilo přísné podmínky a glyfosát se tak nesmí používat pouze při sklizni obilovin a řepky. To kritizuje hnutí Duha, která na škodlivost používání herbicidních látek dlouho upozorňuje. „Z rozumného prvního kroku na cestě k omezování glyfosátu u nás se bohužel stalo ani ne polovičaté opatření v duchu vlk se nažral, ale koza zůstala celá. Zákaz desikace glyfosátem je základní řešení, na kterém se shodli všichni napříč Evropou včetně zemědělských svazů a v několika evropských zemích už funguje,“ řekla Klára Kyralová z hnutí Duha.

Samotné ministerstvo přiznává, že ke zmírnění sáhlo po konzultacích s odbornými svazy a dozorovými orgány. „Nová opatření se zaměří na jeho používání na plodiny s potravinářským účelem, protože to vnímáme jako nejrizikovější. Zákaz předsklizňové aplikace přípravků obsahující účinnou látku glyfosát tak zahrnuje veškeré aplikace v polních plodinách, které mohou být následně sklizeny pro potravinářské účely,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Zdroj a plné znění článku: Echo24, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

26.11.2018 9.54, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5