19. 8. 2019

Návrh KDU-ČSL na ústavní ochranu vody a půdy vláda asi odmítne

Za pouhé prohlášení bez praktických důsledků zřejmě označí vláda ANO a ČSSD návrh opozičních lidovců na ústavní ochranu vody a půdy. K novele, pro jejíž schválení by se musela najít v obou parlamentních komorách třípětinová většina, by měl kabinet poslat zákonodárcům podle podkladůpro pondělní schůzi záporné stanovisko.

V příslušném článku ústavy nyní stojí, že “stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů a ochranu přírodního bohatství”. Poslanci KDU-ČSL jej chtějí doplnit tak, že by zněl, že “stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů, zejména vodních zdrojů a půdy, a ochranu přírodního bohatství”.

K přírodním zdrojům, o jejichž šetrné využívání by měl stát podle současného znění ústavy dbát, voda i půda patří a jejich zdůraznění je proto nadbytečné, napsali vládní legislativci do předběžného stanoviska kabinetu. “Navrhované doplnění ústavy je beze změn jednotlivých zákonů upravujících nakládání s vodou a půdou pouhou proklamací bez reálných dopadů,” stojí v materiálu.

Vláda připomene, že schválila minulý týden novelu vodního zákona, jejímž cílem je ochrana před suchem a nedostatkem vody a která zakotvuje nové právní nástroje k ochraně vody a vodních zdrojů. Poukáže rovněž na spolupráci ministerstev zemědělství, životního prostředí a Univerzitou Karlovou za účelem začlenit do právního řádu co možná nejúčinnějšího způsob ochrany vody.

Ústavní novelu k ochraně vody a nerostného bohatství předložila nedávno KSČM, která kabinet ANO a ČSSD ve Sněmovně toleruje. Vláda k ní zaujala záporné stanovisko, neboť podle ní praktické zvýšení ochrany vody a přírodních zdrojů nepřináší, vedla by ale k odpovědnosti státu například za povodně a také k podstatné změně ve vlastnických poměrech. Hnutí ANO navzdory tomu uvažuje o tom, že komunistickou předlohu v souvislosti s toleranční dohodou mezi ANO a KSČM v úvodním sněmovním kole podpoří, aby se dostala k posouzení do výborů.

Ve Sněmovně je nově i návrh opozičního hnutí STAN, jenž by v ústavní listině základních práv a svobod zakotvil právo obyvatel na pitnou vodu. Zásobování vodou by podle předlohy zajišťovaly obce na neziskovém principu.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

21.7.2019 0.07, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1