20.3.2017 8.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Nádrž nechceme! Uslyší náš hlas vláda?
Rozprava nad otázkou, jestli vodní dílo Pěčín stavět či nikoliv, skončila minulý týden v Rychnově vítězstvím oponentů. Připomíná to Hradecký deník.
V téměř zaplněném sále Společenského centra se ve čtvrtek večer představily dva hlavní názory. První – vodní dílo Pěčín stavět – obhajovalo početné zastoupení z ředitelství Povodí Labe. Na druhé straně jako sám voják v poli stál ekolog a krajský radní Martin Hanousek. V půlhodinových prezentacích seznamovali veřejnost se svými argumenty.
Podle zástupce Povodí Labe Luďka Rederera vše svědčí pro to, že vody ubývá, země se otepluje a východní Čechy jsou na tom špatně. „Zdrojů pitné vody je málo a po provedených průzkumech se jako nejvhodnější lokalita pro stavbu vodní nádrže jeví údolí Zdobnice,“ řekl. Paradoxně by Orlické hory doplatily na to, že se zachovaly čisté, jsou významným prostorem pro floru a faunu a uchránily se před velkým znečištěním a turistickým ruchem.
Původní projekt vodní nádrže se poprvé objevil už v roce 1902. V dobách velikášství počítal s objemem 78 milionů kubíků vody, současný je rozsahem přívětivější, počítá jen se 17 miliony kubíky vody. Dotýkat se bude bezprostředně katastrálního území tří obcí – Zdobnice, Liberka a Rokytnice, života 470 obyvatel (rekreačních i domorodců) a 28 objektů, z nichž mnohé jsou používány i k trvalému bydlení. Povodí Labe prezentovalo i velkou péči o ekologické faktory, úpravu krajiny, dopravní infrastrukturu. Luděk Rederer také uvedl, že není na Povodí, aby o stavbě rozhodlo. „Dostali jsme úkol studii zpracovat a konečný že vláda nevěděla, co schvaluje.“ Od ekologa pak zazněl velký obdiv k postupům v Bavorsku, které cestou stavby přehrad rozhodně nejde.
Diskuse se očekávala mohutná, Irena Páchová z Přímu rozhodným hlasem chtěla vědět, jak dlouho napuštění přehrady trvá, když voda v přítoku je 14 dní v roce. Prý dva a půl roku, pokud nepřijde povodeň, která to urychlí. Vystoupil i Michal Kincl, zástupce Spolku Hamernice, který proti Pěčínu má velké výhrady, a obeslal přítomné peticí k podpisu. Ta vyzývá starosty zúčastněných obcí k podpoře vypracování oponentní studie. Zúčastnění podepisovali a také závěrečné hlasování bylo jednoznačné – přehradu nechceme! Konečný verdikt vysloví vláda.
Zdroj: Hradecký deník, ilustrační foto archiv Naše voda (vizualizace Pěčín)
20.3.2017 8.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzyAktuality

K jezeru Milada bude z Ústí o letních prázdninách opět jezdit linka zdarma
Akt. 21.4.2025 15.03Rubrika: Čistota vody a rekreace

VAK Náchod zvedl zisk o 14 procent na 17,4 mil. Kč, hodlá je investovat
Akt. 21.4.2025 14.05Rubrika: Vodovody a kanalizace