22. 8. 2019

5.8.2019 14.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

V Nádražní ulici v Praze se kvůli zdroji vody stavět nebude

Na pozemcích u pražské Nádražní ulice nedaleko Smíchovského nádraží se zatím nesmí stavět. Pražští radní dnes zastavili řízení o povolení výjimky ze stavební uzávěry týkající se pozemku, kde jsou vodní vrty sloužící jako rezerva pro zásobování města.

Novinářům to dnes řekla radní Hana Kordová Marvanová. Několik bytových domů a větší kancelářský objekt chce stavět společnost CWI Smíchov, jejímž jednatelem je vlastník developerské skupiny UDI Group Radek Menšík. S firmou se město pře o vlastnictví pozemku s vrty. “Stavební uzávěra nadále trvá. Pro nás je prioritní, aby dřív, než bude povolena zástavba v této oblasti, byla vyřešena ochrana tohoto vodního zdroje, a to cestou řádného správního řízení. Dnešním rozhodnutím padají pochybnosti, že by tam bez ochrany vodního zdroje bylo možné stavět,” řekla Marvanová.

Město chce s developerskou firmou jednat. “Pro nás je zásadní, aby bylo stanoveno pásmo vodního zdroje prvního i druhého stupně. Historicky byly udělány analýzy dopravním podnikem (DPP) i společností CWI, které se lehce rozcházejí. A je třeba toto nějak je sladit, abychom si řekli, kde vodní zdroj má mít hranice, bez toho se nehneme z místa,” řekl náměstek primátora Petr Hlubuček. Podle něj je zdroj schopen po několik dní zásobovat vodou až 600.000 obyvatel.

Podle Marvanové je pak důležité vyřešit majetkoprávní spor o pozemky se zdrojem vody, kdy si jej nárokují společnost CWI i DPP společně s městem. Bez vyřešení sporu prý nelze vytyčit hranici vodního zdroje. “Náš návrh je, nechť společnost CWI v rámci vstřícného jednání, ke kterému jsme připraveni, převede předmětné pozemky na hlavní město. Pak bude moci být velmi rychle vodoprávní řízení a bude možné rozhodnout o ochraně vodního zdroje. Pak na to teprve může navázat rozhodnutí o zrušení stavební uzávěry. Prahu nelze připravit o tak důležitý vodní zdroj,” řekla Marvanová.

Nádražní ulice by se na základě projednávané změny územního plánu a připravované rekonstrukce tramvajové trati měla v budoucnu proměnit na městský bulvár. Zcela nová čtvrť je naplánována také v sousedství na pozemcích smíchovského nádraží. Tento projekt nazvaný Smíchov City plánuje společnost Sekyra Group.

Stavební uzávěry v Praze platí na základě vyhlášky z roku 1999 na takzvaných velkých rozvojových územích, kterých je v metropoli celkem 15. Parcely u Nádražní ulice jsou součástí jednoho z nich.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto (náplavka Smíchov) Naše voda – Nina Havlová

 

5.8.2019 14.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1