22. 8. 2019

7.8.2019 14.27, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Nadace Partnerství podpořila výsadbu nových stromů

Spolky, radnice nebo třeba dobrovolní hasiči vysadí na třiadvaceti místech republiky tisíce nových stromů a keřů. Informoval o tom dnes David Kopecký z Nadace Partnerství s tím, že právě Nadace Partnerství letos rozdělila na podporu výsadeb přes půl milionu korun.

Lidé díky tomu budou moci založit i obnovit ovocné sady starých odrůd i aleje kolem místních komunikací, polních cest a cyklostezek. O dalších 150 tisíc aktuálně soutěží v rámci každoroční výzvy Stromy místo letáků dalších jedenáct zájemců. Kdo získá největší podporu veřejnosti a spolu s tím i finance na podzimní výsadby se rozhoduje na webu společnosti MAKRO.

„Nové stromy vytvoří v přehřátých ulicích i strádající krajině přirozenou hráz proti suchu, erozi i dalšímu utužování půdy. Tyto výsadby jsou první vlaštovkou iniciativy Sázíme budoucnost, kdy chceme díky společné výsadbě 10 milionů stromů v horizontu pěti let vrátit život do českých měst a polí. Očekáváme obrovský zájem, už nyní se nám hlásí stovky zájemců o podporu výsadeb. Těším se, že společně s nimi začneme od září pracovat na proměně naší krajiny a měst,“ slibuje si ředitel pro strategii Nadace Partnerství Miroslav Kundrata. Jeho slova potvrzuje i letošní poptávka po sázení stromů, kdy se na jednání grantové komise sešla bezmála stovka žádostí.

Až do konce srpna lze podpořit některé z nich také v internetovém hlasování Stromy místo letáků. Grantový program, díky kterému věnuje společnosti MAKRO ČR Nadaci Partnerství dvacet korun za každého zákazníka, který se zaregistruje k odběru elektronických letáků, slaví dekádu spolupráce. „Od roku 2009 se nám podařilo „prosázet“ přes 1,2 milionu korun, díky kterým roste na 55 místech celé republiky 3 139 nových stromů a keřů. Stromy pomáhají každoročně sázet stovky dobrovolníků, celkem se do výsadbových akcí zapojilo přes 4 tisíce lidí,“ bilancuje Romana Nýdrle ze společnosti MAKRO.

Podporu již tradičně získaly především projekty na výsadby alejí a ovocných stromů. Mezi nimi i dvojice brněnských projektů na výsadbu jabloní, které uspěly v mimořádné výzvě Osvěž Brno jablky, která probíhala ve spolupráci se společností Heineken, a to během loňského léta. Další výsadby mohla Nadace Partnerství finančně podpořit díky přispění individuálním dárcům veřejné sbírky Nadace Partnerství, běžcům RunCzech, společností E.ON, Košík.cz, Akzo Nobel a Reda.

Zdroj a plakát akce: Nadace Partnerství

7.8.2019 14.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1