20. 9. 2020

Na zlepšení ČOV v Třinci půjde 17 milionů

Částka 11 milionů korun směřuje do kalového hospodářství, za šest milionů je modernizována kogenerační jednotka využívající plyn z čistírenského kalu pro výrobu elektřiny a tepla v Třinci. Do konce prázdnin by měla skončit rekonstrukce odvodňování kalu, která byla zahájena na podzim loňského roku. Ve stejném termínu bude dokončena výměna původní méně výkonné kogenerační jednotky za nové zařízení, uvedl mluvčí SmVaK Marek Síbrt na webu vodárenské společnosti.

Stávající kogenerační jednotka byla v areálu čistírny odpadních vod v Třinci instalována v roce 2005. Technologie je vzhledem k vysokému zatížení a dlouholetému spolehlivému provozu opotřebovaná. Na hranici životnosti je z provozního hlediska také proto, že pro používané pohonné jednotky se již nevyrábí náhradní díly. Technologie je také poddimenzovaná s ohledem na stávající produkci bioplynu a na nízký elektrický výkon 44 kW, který nová jednotka více než zdvojnásobí na 99 kW.

„Nová technologie společnosti Motorgas bude kontejnerového provedení, do nějž je nainstalována kompaktní kogenerační jednotka. Do kontejneru, který ve venkovních prostorech bez problémů odolává vlivům počasí, bude přiveden bioplyn z čistírenského provozu plynovodem připojeným na stávající potrubí. Účinnost kogenerační jednotky je dle parametrů výrobce vyšší než 86 %,“ říká ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka.

Pokračovat bude také modernizace odvodňování kalu, kde celkové náklady přesáhnou jedenáct milionů korun. Původní zařízení z poloviny devadesátých let je již v nevyhovujícím technickém stavu a nedosahuje potřebných parametrů z hlediska výkonu a parametrů výstupní sušiny.

„Stávající odvodňovací lis CENED 2000 nahradíme novou linkou odvodňování stabilizovaného kalu s dekantační odstředivkou Flottweg Decanter. Ta má na vstupu kapacitu až 20 metrů krychlových za hodinu, výstupní sušina kalu by měla představovat 25 %,“ vysvětluje Tlolka.

Obě investice jsou kromě zvýšení efektivity čistírenského procesu také příspěvkem pro zvýšení kvality životního prostředí. Ať již díky výrobě energie z obnovitelného zdroje, tak díky lepším parametrů čistírenského kalu, který se v regionu používá především při rekultivacích pozemků historicky ovlivněných průmyslovou činností, především hlubinnou těžbou černého uhlí.

Zdroj a ilustrační foto: SmVaK

17.8.2020 8.04, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4