5. 7. 2020

Na Vyškovsku ujíždí uměle navršený svah, ohrožuje suchý poldr

Ve Vážanech nad Litavou na Vyškovsku ujíždí v areálu bývalé motokrosové dráhy uměle navršený svah. Ohrožuje suchý poldr, který obec 25 let chrání před povodněmi. ČTK to řekl místostarosta obce Josef Hloužek. Situací se zabývá vedení Jihomoravského kraje. Událost prošetřuje policie. Svah se už posunul o 200 metrů. Hejtman Michal Hašek ale zatím na místě stav nebezpečí nevyhlásil.
Hašek novinářům přímo ve Vážanech řekl, že stav nebezpečí může být vyhlášen v dalších dnech, záleží na hydrologické situaci a srážkách. Případné náklady na stabilizaci území podle statika Martina Špičky mohou vyjít vzhledem k rozsahu území na desítky až stovky milionů korun.
“Jedná se o aktivní sesuv, který je v neustálém pohybu. Za poslední dva roky došlo k pohybu čela přibližně o 130 metrů,” uvedl statik. Podle něj se díky teplotám sesuv ustálil, srážky jej ale dají znovu do pohybu. “Hrozí reálná možnost, že se zavalí celý poldr, čímž přestanou fungovat jakákoliv protipovodňová opatření, která obec vybudovala,” uvedl Špička. Kraj ještě bude analyzovat situaci. Poslední povodně byly ve Vážanech v roce 1990, jedna obyvatelka tehdy zahynula.
Dráha je projektem spolku SVD Delta Racing Team, jehož jednatelem je bývalý automobilový závodník Tomáš Hrdinka. Od loňského dubna po něm pátrá policie. Soud ho poslal na 9,5 roku do vězení za daňové úniky.
Obec dala v roce 1990 vybudovat za milion korun suchý poldr. Jde o hráz, která zadrží vodu z dešťů či tání sněhu, a chrání tak obec před povodněmi. Před lety začala soukromá firma v nedalekém žlebu stavět původně motokrosovou dráhu a do tohoto místa navezla podle Hloužka miliony metrů krychlových půdy a sutě. Firma podle něj měla povolení na terénní úpravy pro motokrosovou dráhu. Motokros sa tam ale už nejezdí. “Bude tam snad dráha na cyklistické závody z kopce,” uvedl Hloužek. Podle Haška se terénní úpravy dělají už i na parcelách, pro které firma nemá stavební povolení.
“Svah začal ujíždět. Popojel zhruba o 200 metrů a je již v bezprostřední blízkosti hráze,” uvedl místostarosta. Stavební úřad už podle Hloužka zakázal navážet suť a půdu do prostoru motokrosové dráhy a nařídil stavbu odstranit, tedy hromadu sutě odvézt. Jenže stavebník se proti tomu odvolal a čeká se, až o sporu rozhodne vyškovský okresní soud.
Svah je nyní nutné staticky zajistit. Vedení radnice doufá, že jim krajský úřad pomůže přimět stavebníka k řešení problému. Při deštích by hromada sutě mohla poldr poškodit, uvedl Hloužek.
Případem se zabývá vyškovská policie. “Důkladně prověřujeme všechny okolnosti k případu. Zatím ale není nikdo stíhán,” řekla ČTK mluvčí vyškovské policie Alice Musilová.
Podle místostarosty je jednání s představiteli spolku SVD Delta Racing Team komplikované. “Místo pana Hrdinky, který je v pátrání policie, chodí na jednání advokáti,” uvedl Hloužek.
Hrdinka je bývalý mistr Evropy v autokrosu. Soud jej poslal na 9,5 roku vězení za to, že stát připravil v letech 2013 až 2014 se svými komplici na daních o 480 milionů korun. Údajně k tomu využili své obchodní společnosti a reklamní plochy.
V minulosti se Hrdinka stal obětí vyděračů, kteří od něj požadovali 23 milionů korun. K vydání peněz se snažili přimět závodníka i tím, že nechali před jeho domem explodovat výbušniny. Brněnský krajský soud za to poslal do vězení dva muže.
Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons
19.1.2016 1.23, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2