16. 6. 2019

Na více místech ČR bude příští rok voda stát přes 100 Kč za kubík

Cena vodného a stočného se příští rok v České republice výrazně zvýší. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Grant Thornton, o jejíchž výsledcích informovala ČTK.

Kvůli podfinancované infrastruktuře a vyšším poplatkům za odběr pozemních vod budou lidé na řadě míst platit více než 100 korun za metr krychlový. Na počátku letošního roku vodné a stočné zdražilo v průměru o 1,5 procenta, podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR platí Češi v průměru přibližně 83 korun za metr krychlový.

Růst cen se týká především měst a obcí, kde se dlouhodobě odkládaly investice do obnovy vlastní infrastruktury, a těch, které jsou závislé na odběru podzemních vod. “V roce 2017 se potkají dva naprosto zásadní faktory ovlivňující cenu vody – nutné investice do přirozené obnovy vodohospodářské infrastruktury a zvýšení poplatků za odběr podzemních vod na základě novely vodního zákona,” uvedl partner společnosti Grant Thornton Pavel Válek.

Cílem novely vodního zákona je omezit množství vypouštěné odpadní vody a regulovat používání zdrojů podzemních vod. Reaguje také na pokračující sucha v Čechách. Zdroje podzemních vod používá téměř polovina měst a obcích v ČR, a to včetně měst, které zdroje kombinují. „Je na místě začít vážně hovořit o tom, že již brzy dojde k dosažení magických 100 Kč za metr krychlový za vodné a stočné, a to na více místech České republiky. Tato magická cena představuje v průměru ČR výši sociálně únosné ceny vody”, upozornil David Pirner z Grant Thornton. Sociální únosnost cen počítá s hodnotou dvou procent průměrných čistých příjmů domácností v daném regionu, takže je otázkou, zda bude možné ceny za vodu udržet v souladu s tímto pravidlem, dodal.

Na několika místech ČR ale voda více než 100 korun za m3 stojí už nyní. Jde například o provozovatele Vodárna Plzeň – Vodárenská kanalizační či Severočeské vodovody a kanalizace – VHS Turnov.

Zhruba polovina pitné vody pochází z povrchové a polovina z podzemní vody. Vodárenské firmy platí státu za odběr metru krychlového podzemní vody dvě koruny na pití a tři koruny na jiné použití. Povrchovou vodu kupují vodárny od jednotlivých státních podniků Povodí. Je dražší a její cena se pohybuje od čtyř do devíti korun za metr krychlový.

Odborový svaz pracovníků dřevozpracujících odvětví, lesního a vodního hospodářství ČR již dříve upozornil na to, že kvůli novele vodního zákona zaplatí lidé za vodu až o 800 Kč ročně víc. Ministerstvo životního prostředí chce v novele zdražit odběry podzemní vody do roku 2022 na čtyřnásobek. Předpokládá, že vzroste i cena za odběr povrchové vody, kterou si určují jednotlivá Povodí. Změny ale podle resortu budou mít na ceny vody pro spotřebitele nejvýš regionální dopad.

ČTK, ilustrační foto Naše voda

 

 

6.4.2016 10.12, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

RYBÁŘSKÉ SLAVNOSTI V BLATNÉRYBÁŘSKÉ SLAVNOSTI V BLATNÉ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30