17. 7. 2019

26.9.2011 22.40, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace

Na Těšínsku dokončili ojedinělý projekt Revitalizace povodí Olše

Rozsáhlý projekt výstavby sítě kanalizace a čistíren odpadních vod Revitalizace povodí Olše byl po více než šesti letech usilovné práce zástupců osmi zúčastněných obcí ukončen.  Portálu Naše voda to dnes oznámila Kateřina Šreková z komunikace projektů.

Projekt byl zahájen již v roce 2004, kdy také vznikl koordinátor tohoto projektu – Slezský vodohospodářský svazek.

Projekt Revitalizace povodí Olše vybudoval síť kanalizace a čistíren odpadních vod v pěti obcích a třech městech v povodí řeky Olše. Členy Slezského vodohospodářského svazku, jenž je nositelem celého projektu a jehož účelem je ochrana společných zájmů, zmnožení sil a finančních prostředků při prosazování, přípravě a realizaci tohoto projektu, který svým rozsahem a významem přesáhl každou z osmi členských obcí, jsou Těrlicko, Český Těšín, Třinec, Vendryně, Bystřice, Návsí, Jablunkov a Mosty u Jablunkova.

„Lidé v této oblasti využívali nedostatečně čisticí septiky a jímky, jejichž přepady ústily mnohde volně do terénu, do potoků či dešťové kanalizace. Projekt tak výrazně napomohl zlepšení kvality povrchových vod v povodí Olše,“ vysvětlila význam projektu předsedkyně Slezského vodohospodářského svazku Věra Palkovská.

Stavbu nové kanalizace podnítila povinnost čistit odpadní vody daná pro obce nad dva tisíce obyvatel evropskou legislativou. V rámci projektu bylo vybudováno téměř sto kilometrů nové kanalizace a pět čistíren odpadních vod, byly zrekonstruovány dva kilometry stávající kanalizace a umožněno napojení zhruba 16 tisíc obyvatel, čímž se procento napojení v dané oblasti zvýší z 55 na 80 procent.

Celková plocha území, z něhož je nyní odpadní voda sváděna novou kanalizací, je přibližně 25 tisíc hektarů, v oblasti přitom žije téměř 93 tisíc obyvatel. Celkové náklady na projekt činily více než jednu miliardu korun. Většinu nákladů přitom hradila Evropská unie z Fondu soudržnosti a Státní fond životního prostředí České republiky. Bez spolupráce ve Slezském vodohospodářském svazku by se nepodařilo evropskou dotaci získat.

Hlavním přínosem projektu je zlepšení kvality povrchových vod v povodí Olše a zvýšení životního standardu obyvatel v oblasti. „Přestože některé občany stavební práce občas obtěžovaly, pro rozvoj všech obcí zapojených do tohoto projektu to byla nezbytnost. Chtěla bych proto poděkovat všem občanům za trpělivost při průběhu stavebních prací. Věřím, že nová kanalizace a čistá Olše za to stojí,“ dodala k projektu Palkovská.

V jednotlivých obcích bylo vybudováno:

Těrlicku bylo vybudováno 5,5 kilometru kanalizace a tři čerpací stanice. Odkanalizováno je nyní zhruba 80 procent obce. Celkové náklady na stavbu činily 1,54 milionu eur.

Českém Těšíně bylo vybudováno 10 kilometrů kanalizace a jedna čistírna odpadních vod. Odkanalizováno je nyní 84 procent města. Celkové náklady na stavbu činily 3,58 milionu eur.

Třinci bylo vybudováno 11 kilometrů kanalizace a dvě čistírny odpadních vod včetně unikátní kořenové čistírny v Kojkovicích. Odkanalizováno je nyní 90 procent města. Stavba trvala přibližně rok a půl a její původní náklady ve výši 4,85 milionu eur musely být navýšeny zhruba o 411 tisíc eur.

Ve Vendryni bylo vybudováno 25 kilometrů nové kanalizace a šest čerpacích stanic. Odkanalizováno je nyní okolo 60 procent obce. Celkové náklady na stavbu činily 7,55 milionu eur.

V Bystřici bylo vybudováno 12 kilometrů nové kanalizace a jedna čistírna odpadních vod. Odkanalizováno je nyní 70 procent obce. Celkové náklady na stavbu činily 4,57 milionu eur.

Návsí bylo vybudováno 9 kilometrů kanalizace a čtyři podchody pod státní silnicí I/11. Odkanalizováno je nyní okolo 47 procent obce. Celkové náklady na stavbu činily 3,09 milionu eur.

Jablunkově bylo vybudováno 12 kilometrů kanalizace a jedna čerpací stanice. Odkanalizováno je nyní 89 procent města. Celkové náklady na stavbu činily 4,85 milionu eur.

Mostech u Jablunkova bylo vybudováno 14 kilometrů kanalizace, šest čerpacích stanic a jedna čistírna odpadních vod. Odkanalizováno je nyní téměř 75 procent obce. Celkové náklady na stavbu činily 5,14 milionu eur

Zdroj: Naše voda, Slezský vodohospodářský svazek

26.9.2011 22.40, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4