7. 6. 2020

Na Teplicku se napouští nová nádrž, která má zadržet vodu

U obce Bořislav na Teplicku se napouští nová nádrž. Jejím úkolem je zadržovat vodu v krajině, zachycovat přívalovou vodu a zabránit splavům. V případě potřeby může sloužit i hasičům. Vedle nádrže bude rekreační plocha. Druhá nádrž vznikne z bývalého koupaliště. Investorem je Státní pozemkový úřad (SPÚ). Obec projekt vítá.

Retenční nádrž vznikla na ploše 9428 metrů čtverečních v rokli mezi vrchem Stráž a Žimským vrchem. “Vodní nádrž na Sabatzerově potoce se podařilo dokončit před termínem a díky povolení odboru životního prostředí teplického magistrátu jsme mohli zahájit již nyní napouštění a zadržet v nádrži jarní vodu. Později by napouštění trvalo mnohem déle,” uvedl ředitel SPÚ Martin Vrba.

Na stejném místě kdysi nádrž bývala. V 50. letech se však protrhla hráz. “Nic se s tím nedělalo a vodní dílo jen chátralo,” řekl ČTK starosta Aleš Navara, který stavbu nové nádrže vítá. “Určitě je to chvályhodné v dnešní době, kdy se potýkáme s nedostatkem vody. Je dobré mít takový rezervoár vody pro případ sucha. Navíc tak vzniká nové místo pro rekreaci,” uvedl starosta. Na torzo původní nádrže stavaři při výstavbě narazili.

Vedle nádrže vznikne kolem starého buku odpočinková plocha s kameny a většími kmeny, které mohou sloužit k sezení a hraní dětí a později i jako tzv. broukoviště.

V současnosti SPÚ pokračuje v obci s revitalizací starého nefunkčního betonového koupaliště z 60. let minulého století. “S novou přírodní podobou se nádrž mnohem lépe začlení do krajiny a vytvoří krásný funkční prvek pro vodní faunu i floru,” uvedl ředitel. Bořislavskou nádrž o ploše 1961 metrů čtverečních doplní předřazený suchý poldr. Ten bude mít ochrannou retenční funkci, současně bude zachytávat i případné naplaveniny Bořislavského potoka a zpomalovat jeho průtoky při náhlém zvýšení hladiny.

Projekt by měl být podle smluvní dokumentace dokončen do konce září letošního roku. “Vše zatím nasvědčuje tomu, že i druhou nádrž začneme napouštět dřív,” uvedl Vrba.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

20.4.2019 0.46, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5