18. 9. 2020

14.12.2013 0.09, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Na Šumavě teď stojí nejdelší dřevěný most v Česku

Nedaleko Černého Kříže na Stožecku nechala Správa NP a CHKO Šumava postavit nový dřevěný most. Turisté se po něm dostanou až k hranici Mrtvého luhu. Oznámil to mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek.

Most je ve své kategorii nejdelší v celé České republice, má rozpětí 36 metrů a je téměř celý ze dřeva. Stojí na místě, kam historicky patří. Dřívější lávka byla zbořená za dřívějšího režimu, pak tu lidé museli chodit po viaduktu, který byl nebezpečný. Nový most bude sloužit především pěším turistům a také cyklistům.

„Lávka tu stávala dávno před námi, byla však zbourána se vznikem Železné opony. Stejně jako v přírodě, kde napravujeme škody po našich předcích – revitalizujeme rašeliniště a vodní toky, sázíme listnáče místo smrků, tak obnovujeme a pečujeme o užitečné stavby, které se necitlivě snažil odstranit totalitní režim – třeba Schwarzenberský kanál nebo hájovnu na Březníku,“ jmenuje Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

Lidé co tudy dříve chtěli jít, museli přes viadukt v těsné blízkosti železniční tratě. Což bylo nebezpečné. Na novém mostě už se nikomu nemůže nic stát.

Konstrukčně podobnou lávku pro pěší, jen z jiného materiálu, nechala Správa NP a CHKO Šumava postavit loni přes Vydru nedaleko Antýglu na Srňsku. Její projektant Marek Foglar za ni dostal výroční cenu České komory autorizovaných inženýrů a techniků Plzeňského kraje. Stejný mostní inženýr navrhl i tento most u Černého Kříže.

„Pro tuto jedinečnou lokalitu byla zvolena konstrukce z přírodního materiálu. Most je navržený z lepeného lamelového dřeva jako oblouk se spodní mostovkou. Oblouk a táhlo spojují ocelové závěsy, mostovka je tvořena podélnými dřevěnými hranoly, na nichž leží dubové fošny mostovky. Celý most byl osazen na místo autojeřábem. Svým rozpětím je most unikátní, proto na něm bude po kompletním vystrojení provedena statická i dynamická zatěžovací zkouška, která ověří únosnost mostu a předpoklady projektu,“ popisuje Marek Foglar.

Naše voda, foto: Pavel Pechoušek, NP Šumava

14.12.2013 0.09, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4