28.5.2024 7.39, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Na přehradě v Jablonci nad Nisou odebírali poprvé v sezoně vzorky vody
Na přehradě Mšeno v Jablonci nad Nisou odebírali hygienici poprvé v letní sezoně vzorky vody. Zda je voda vhodná ke koupání, by měli hygienici podle legislativy prověřovat jednou za 28 dní.
Jablonecká přehrada je ale velice atraktivní lokalita, a proto tam budou hygienici odběry dělat častěji, jednou za dva týdny, řekla ČTK ředitelka Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Loosová. Jablonecká přehrada patří k oblíbeným rekreačním vodním plochám, za pěkného počasí tam míří nejen tisíce místních, ale i lidé z okolí včetně sousedního Liberce. Dnešní odběry ukázaly, že v jihovýchodní zátoce U Kiosku má voda navzdory chladným ránům kolem 18,5 stupně a průhlednost větší než jeden metr, v normě je i pH vody. V laboratořích pak zjistí mikrobiologické znečištění a obsah toxických sinic nebo chlorofylu. „Laboratoř to vyhodnocuje do tří dnů,“ doplnila Loosová. Lidé informace najdou v pátek na webu, ale i na tabulích u přehrady.
Vzorky vody odebírají hygienici u jablonecké přehrady na dvou místech. „Je to i z toho důvodu, že je to velká plocha, a musíme myslet na to, že sinice, jak mají díky vzduchovým měchýřkům schopnost se pohybovat na hladině, tak reagují na vítr. Pohybují se po celé ploše, mají rády takové ty zátočiny. Takže je důležité mít dvě odběrová místa, protože tady může vyjít ta kvalita velmi dobře a na druhé straně můžeme zjistit přítomnost sinic,“ řekla Loosová. Třeba na Máchově jezeře odebírají hygienici vzorky na pěti místech.
V posledních letech zůstává voda v Jablonecké přehradě vhodná ke koupání po většinu sezony, zvýšené množství sinic tam bylo naposledy v roce 2018. „Od roku 2019 jsme začali spolupracovat s libereckou společností Photon water technology, ta na hladinu první přehrady položila ultrazvuková zařízení, která přispívají k potlačení rozvoje sinic a řas v nádrži,“ řekla ČTK mluvčí magistrátu Jana Fričová. Na druhé přehradě jsou zase plovoucí ostrůvky, jejichž kořenový systém pomáhá vodu čistit. Ročně podle Fričové tato opatření Jablonec přijdou na půl milionu korun.
Liberecký kraj je na vodní plochy bohatý, letos budou podle Lossové kvalitu vody hygienici sledovat na 50 plochách, z toho 15 je přírodních koupališť, ke kterým patří i jablonecká přehrada, 13 je betonových nádrží a zbytek jsou umělá koupaliště. Hygienici už prověřovali kvalitu vody na Hamerském a Máchově jezeře. „Na hamerském jezeře vyšla voda vhodná ke koupání, tu označujeme modrým smajlíkem. Máchovo jezero má oranžové smajlíky, voda není vhodná pro citlivé jedince,“ dodala. Kvalitu vody a množení sinic podle Loosové ovlivňují vysoké teploty, ale například i přívalové deště.
ČTK, ilustrační foto (koupaliště): Naše voda – Nina Havlová
28.5.2024 7.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Aktuality

MŽP vyčlenilo na boj s přemnoženými komáry 20 milionů
Akt. 15.3.2025 11.44Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Čistírna odpadních vod v Liberci se bude muset asi rozšířit, hatí to plány města
Akt. 15.3.2025 11.17Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace