21. 9. 2020

30.8.2019 8.46, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Na Plzeňsku se nedá koupat v Českém údolí a půlce Hracholusek

V přehradě České údolí u Plzně a v horní části přehrady Hracholusky na Butově na severu Plzeňska není kvůli velkému množství sinic voda vhodná ke koupání. Na opačném konci Hracholusk má ale voda stále velmi dobrou kvalitu, řekl ČTK hydrobiolog Jindřich Duras. Hygienici, kteří ji rovněž sledují, zjistili minulý týden zhoršenou kvalitu vody v rybníku Babylon na Domažlicku. Ostatní sledovaná koupaliště jsou podle nich stále vyhovující.

V dolní části Hracholusek od silničního mostu ke hrázi se kvalita vody drží na velmi dobré úrovni. “Průhlednost vody je na Radosti zhruba dva metry, u hráze dokonce čtyři metry, což je vhodné i pro potápění. Jsou to nejlepší podmínky, jaké tam kdy byly,” řekl Duras. Podle něj je to tím, že vinou sucha tam přitéká málo živin.

Naopak oblast Butova je už pod nadvládou planktonních řas a sinic, a koupat by se tam proto lidé určitě neměli. “Hlavní živina sinic fosfor přichází řekou Mží. Při nízkých přítocích se sinice chopí živin hned v horní části a tam vytvoří biomasu,” řekl Duras.

V bolevecké rybniční soustavě v Plzni jsou sice výrazné podstavy vody, ale všude je voda vhodná ke koupání. Na Boleveckém rybníku chybí do přelivu téměř metr vody, ale srážky pokles hladiny zastavily. Průhlednost je tam kolem dvou metrů. Plavci ale musejí počítat s tím, že přijdou do kontaktu s vodními rostlinami, které správci průběžně kosí.

Kvalitní voda je tradičně v Kamenném a Šídlovském rybníce. Třemošenský rybník má hnědý vegetační zákal a už se v něm objevují drobné vločky sinic, jejichž přítomnost je ale pod hranicí, kdy by představovaly zdravotní riziko. “Dobré podmínky jsou v Seneckém rybníku, kde chybí asi 1,8 metru vody. Má zelenou barvu, ale nejsou to sinice, nýbrž zcela neškodné mikroskopické řasy,” dodal Duras.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

30.8.2019 8.46, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4