24. 7. 2019

Na Lednických rybnících začaly opravy bezpečnostních přelivů

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR začala opravovat bezpečnostní přelivy na Lednických rybnících na Břeclavsku, kde žije řada vzácných živočichů. Byly v havarijním stavu. Investice si vyžádá 8,7 milionu korun, uvedl v tiskové zprávě Vlastimil Sajfrt ze Správy CHKO Pálava. Hotovo by mělo být do jara 2018.

Dělníci opraví přelivy na Hlohoveckém a Mlýnském rybníce, práce se rozeběhly na začátku září. Oba rybníky jsou součástí národní přírodní rezervace Lednické rybníky, která patří k nejvýznamnějším ornitologickým lokalitám v České republice. Lze tam najít například největší hnízdní kolonie volavek popelavých a kvakošů nočních, hnízdí tam na 230 párů obou druhů. Rybníky fungují i jako tahová zastávka pro husy velké, řadu druhů kachen a bahňáků, pravidelně u nich zimuje orel mořský.

Rybníky jsou domovem například i ptáků kvakoše nočního a bukáčka malého, které jsou v české krajině vzácností. “Typický chraplavý hlas kvakoše se z oblohy nese po celou noc. Přes den se tyto malé volavky vystavují na keřích či kmenech padlých do vody. To bukáčka, mistra maskování v příbřežních porostech, často prozradí jen tajemný hlas z rákosí,” uvedl Sajfrt. Rekonstrukce bezpečnostních přelivů na obou rybnících podle něj pomůže udržovat jejich hladinu v takové výši, která těmto opeřencům i dalším tvorům vyhovuje.

Peníze na akci půjdou z dotace z Operačního programu Životní prostředí. Agentura připravuje i další projekty v lokalitě, například revitalizaci národní přírodní památky Pastvisko u Lednice, kde je v plánu odbahnění a oprava manipulačního objektu u mokřadu na pravém břehu Černé Dyje.

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky o rozloze 553 hektarů byla vyhlášena v roce 1953. Jde o soustavu rybníků Nesyt, Hlohovecký, Prostřední a Mlýnský v nivě potoka Včelínku nedaleko Lednice.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (areál Lednice – původní koryto Dyje)

20.9.2017 7.51, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4