21. 5. 2019

Na Křivoklátsku renovovali tři lesní rybníky

Letošního léta se dočkaly renovace funkční objekty hned u trojice rybníků v křivoklátských lesích. Oznámila to Agentura ochrany přírody a krajiny.

Po dvou měsících intenzivní práce tak získal novou podobu Fořtmistrův rybník, skrytý hluboko v lesích v chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, poblíž obce Nový Jáchymov. Oprava s sebou přinesla kompletní rekonstrukci bezpečnostního přelivu, tak aby nový objekt převedl Q100, drenáž vzdušné paty hráze (podchycení průsaků a zvýšení stability hráze), opravu návodního líce hráze pohozem z lomového kamene a osazení zcela nového dvoudlužového požeráku.

Další rekonstrukce zůstane většině očí skryta, jelikož se nachází národní přírodní rezervaci Vůznice, která je veřejnosti nepřístupná. Vodní dílo Vůznice, sevřené v úzkém údolí na toku stejného jména, je unikátní svým stupňovitým skluzem vylámaným ve skále, který navazuje na bezpečnostní přeliv. Dopadiště pod skalní kaskádou skluzu a odpadní koryto je během zvýšených průtoků vystaveno účinkům značné kinetické energie. U tohoto vodního díla byla oprava zaměřena na rekonstrukci právě dopadiště a odpadního koryta, jehož parametry byly na začátku stavby patrné pouze z fragmentů bývalého objektu. Nová podoba odpadu je tvořena lomovým kamenem, který odolá síle vodního proudu a zároveň splňuje náročné požadavky stavby v národní přírodní rezervaci.

V samém závěru se dočkala obnovy také drobná vodní plocha pravidelného tvaru, přiléhavě pojmenovaná Kolečko, která se rovněž nalézá v NPR Vůznice. Jejím odbahněním byl obnoven biotop zvláště chráněných živočichů – silně ohrožené kuňky žlutobřiché, skokana štíhlého, mloka skvrnitého, čolka obecného i horského a ohrožené ropuchy obecné a užovky obojkové, vyskytujících se v tomto mimořádně cenném kousku přírody.

Zdroj: AOPK,Foto: zhotovitel stavby – STAVBY RYBNÍKŮ s.r.o.

5.10.2017 12.52, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2