8. 8. 2020

Na Klabavě by mohla stát přehrada

Pokud skutečně zanikne vojenský újezd v Brdech, možná se uvolní cesta pro výstavbu přehrady na horním toku Klabavy. Informuje o tom regionální mutace deníku Právo z jihozápadních Čech.

Podle starosty v minulosti několikrát vytopené obce Dobřív Milana Kozlíka se přitom řeka Klabava dokáže zvednout o třicet až čtyřicet centimetrů za hodinu. Podle něj by tak nádrž „bezpochyby pomohla“. Nevěřím ale, že se na ní najdou peníze,“ podotýká Kozlík.

Podle pět let starých studií by se náklady mohly pohybovat od 580 miliónůdo čtvrt miliardy. Podle toho, zda by se postavil systém suchých poldrů, nebo jedna velká nádrž.„Z hlediska protipovodňové ochrany jsou plánované stavby na horní Klabavě velmi významné, vedeme je v seznamu potenciálních investic,“ řekl Právu Miloň Kučera, ředitel plzeňské pobočky Povodí Vltavy.

Projekt podporuje i Plzeňský kraj. Pokud dojde na zrušení a dělení újezdu, chce, aby mu i ze zmíněných důvodů jeho část včetně dotčené lokality připadla. „Měli bychom se vrátit k historické hranici,“ sdělil hejtman Milan Chovanec (ČSSD).„A to i na základě přirozeného rozvodí – co teče do Plzeňského kraje, ať je v Plzeňském kraji,“ dodal hejtman.

Ministerstvo obrany se ke krocení horní Klabavy staví nesouhlasně.„K posunu by mohlo dojít, až v Brdech bude civilní prostor,“ sdělil Petr Smutný (ČSSD), krajský radní pro oblast životního prostředí. Stavbě ale mohou zabránit i podstatně prozaičtější důvody – třeba výskyt kriticky ohroženého raka kamenáče.

Nádrž zvaná Amerika má vyrůst jen tři kilometry nad městečkem Strašice. Stísněné údolí, do kterého stéká z Brd hned několik prudkých potoků, přetne pětadvacet metrů vysoká hráz. Přibližně stejně vysoká je třeba přehrada Hracholusky. Objem nádrže přesáhne čtyři milióny kubíků. „Není vyloučeno, že by kromě protipovodňových plnila i vodárenské účely. Zatím však není jasné ani to, zda zvítězí nádrž nebo nějaký systém suchých poldrů,“ doplnil Kučera.

Zdroj: regionální mutace Právo – jihozápadní Čechy

 

13.3.2012 9.03, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6