7. 8. 2020

16.9.2019 11.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Na EKOFILM míří osobnosti české i světové kinematografie

Festival environmentálních snímků EKOFILM, který odstartuje 9. října v Brně a potrvá až do soboty 12. 10., láká vedle tuzemské i mezinárodní dramaturgie také na hvězdná jména. Připomíná to mluvčí festivalu Radovan Kramář.

S osobnostmi nejen filmové branže se mohou návštěvníci nejstaršího ekologického festivalu v Evropě potkat během filmových projekcí, debat i zážitkových workshopů. Kompletní program rozkrývá web www.ekofilm.cz. Hlavní tváří festivalu se letos stal jeden z nejoceňovanějších dánských režisérů a zároveň investigativní filmař a novinář Tom Heinemann. Ten má na svém kontě 25 mezinárodních cen, což ho řadí mezi nejoceňovanější žurnalisty a režiséry. Je uznávaným inspirativním vedoucím workshopů a přednášejícím na univerzitách a středních školách po celém světě – od Kanady až po Bangladéš. Jeho filmy dávají hlas těm, kteří pracují ve znevýhodněných podmínkách nebo jsou na okraji společnosti.

„Rozhodně si nenechte ujít čtvrteční diskuzi od 19.30 v EKODÓMu, kde se Tom potká s česko-novozélandským filmařem Michaelem Havasem. Oba budou mluvit o tom, jak na mezinárodní úrovni pracovat na zlepšení situace nejchudších, a tím zároveň otevírat cesty k ochraně životního prostředí,“ zve ministr životního prostředí Richard Brabec, který se zúčastní otevíracího koncertu kapely N.O.H.A. i úvodní diskuse k dědictví a budoucnosti české přírody, což je ústřední motiv letošního ročníku.

Právě česko-novozélandský filmový tvůrce Michael Havas je další zvučné jméno, na které festivalový program sází. „Havas napsal, režíroval a produkoval přes 60 filmů, z nichž mnohé získaly mezinárodní ocenění. V jeho tvorbě se opakují témata historických souvislostí, kulturního dědictví a přírody. Mezi léty 1984 a 1993 koprodukoval několik krátkých filmů Jana Švankmajera, a také dva první světově proslulé filmy Alice a Faust. V roce 1990 byl producentem dokumentárního seriálu BBC o novém Československu: Konec stalinismu v Čechách,“ vypočítává vedoucí dramaturgyně Jitka Kotrlová.  S bývalým režimem jej pojí i snímek Morituri te salutant o 49 žirafách zavražděných komunistickou STB, který před 45 lety běžel na prvním inauguračním ročníku EKOFILMu. Havas stejný film letos na festivalu uvede i s debatou v rámci nesoutěžní sekce.

Po boku Michaela Havase zasedne v porotě i další zahraniční host Irene Lucius, která je ředitelkou Světového fondu na ochranu přírody (WWF) pro střední a východní Evropu. Doplní ji Blažena Hušková, autorka a organizátorka řady projektů zaměřených na ochranu přírody a krajiny, režisér Jan Svatoš, kameraman a dokumentarista, držitel Českého Lva Martin Čech, popularizátor environmentální osvěty Milan Hulán a producentka Olga Menzelová.

Diváci se mohou těšit také na setkání s filmovými tvůrci a porotci, a to i přímo po projekcích soutěžních filmů.

Zdroj a foto (ročník 2018): EKOFILM

16.9.2019 11.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6