21. 5. 2019

MZe rozdělí další stovky milionů korun zemědělcům, které trápí sucho

Od příštího roku chystá ministerstvo zemědělství (MZe) nové dotace pro zemědělce zasažené suchem. Připomíná to na základě informací ČTK server byznys.ihned.cz s tím, že zájemci by si měli rozdělit stovky milionů korun.

Současný dotační titul zaměřený na budování závlahových systémů, jehož platnost končí letos, využily podle náměstka ministra zemědělství pro vodní hospodářství Aleše Kendíka zatím desítky soukromých zemědělců i zemědělských družstev. Získali zatím zhruba 200 milionů korun. “Zájem o zisk dotací se postupně zvyšuje. V úvodní fázi byl dokonce tak nízký, že jsme ho přerušili. Je vidět, že zemědělci vidí nutnost problém související se suchem řešit,” uvedl Kendík.

“V průběhu dalších let budeme řešit hydrologické extrémy, se kterými se musíme naučit žít. Déle trvající sucha a náhlé povodně,” řekl. K překonání či předcházení těmto situacím bude směřovat i podpora ministerstva. “Vodu, která nám naprší, budeme muset umět v Čechách lépe skladovat a využívat,” řekl Kendík. Podle něj je cílem zvyšovat retenční schopnost půdy a krajiny a snaha budovat vodní nádrže, které budou vodu umět zachytit a následně ji využívat jak v průmyslu, tak jako pitnou vodu pro obyvatelstvo.

Kendík také v pondělí na Zemi živitelce vystoupil na IV. česko-izraelském vodohospodářském semináři zaměřeném na závlahy a opětovné používání čištěných odpadních vod. “V boji se suchem si chceme vzít z Izraele příklad. V tomto oboru jsou celosvětová špička. Chystáme se více podporovat kapkovou závlahu a opětovně využívat vyčištěnou odpadní vodu,” uvedl Kendík. Podle něj Izraelci využívají zhruba 90 procent vyčištěné odpadní vody, což je nejvíce na světě. “Izraelci měli od založení svého státu, vzhledem ke zdejším přírodním podmínkám, velký problém s vodou. Nezbývalo jim nic jiného než hledat určitá řešení. Proto jsou jejich principy špičkové,” vysvětlil Kendík.

Zdroj: http://byznys.ihned.cz (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

30.8.2016 8.22, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2