20. 6. 2019

10.1.2019 16.08, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Moravský Písek podá odvolání v případu těžby štěrkopísku u obce

Moravský Písek na Hodonínsku a další obce z okolí chtějí dál bránit zamýšlené těžbě štěrkopísku u obce. Bojí se znečištění blízkého zdroje pitné vody pro 100.000 lidí. Podají proto odvolání proti rozhodnutí báňského úřadu o stanovení dobývacího prostoru pro těžbu. ČTK to dnes řekl moravskopísecký starosta Leoš Filípek.

Podání odvolání zvažuje i Jihomoravský kraj. O samotné těžbě rozhodnuto není. Zažádat by o ni mohla firma České štěrkopísky, jen když se nikdo neodvolá. Obce se chtějí v krajním případě bránit i soudně. U Moravského Písku je pátý největší zdroj pitné vody v ČR. Báňský úřad stanovil dobývací prostor ve středu, odvolání lze podat do 15 dnů. Odvolání chce podat několik obcí včetně Moravského Písku spolu s hodonínskými vodovody a kanalizacemi. “Podepsali jsme spolupráci s advokátní kanceláří Frank Bold, která nás zastupuje a vypracuje odvolání. Riziko znečištění vodního zdroje je značné, ale bez ohledu na to se vydávají kladná stanoviska,” řekl Filípek.

Vydané rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru vyjadřuje pouze způsob využití území, není to povolení k samotné těžbě. O ní se rozhodne až v samostatném řízení. ČTK to řekl mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek. Rozhodnutí úřadu v řízení o těžbě nelze předjímat. Kladné stanovisko ale dalo ministerstvo životního prostředí, které platilo jak pro stanovení dobývacího prostoru, tak bude platit i v případě rozhodování o samotné těžbě. Proti těžbě jsou jihomoravští hygienici, kteří upozorňují na možné nenávratné poškození zdroje pitné vody. Kladně se k těžbě naopak staví hygienici ze Zlínského kraje nebo Krajský úřad Zlínského kraje, zatímco jihomoravský krajský úřad s těžbou nesouhlasí. “Jihomoravský kraj jako účastník řízení zvažuje podání odvolání,” uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková.

Bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) chce založit spolek pro ochranu vody v místě. “Členem se bude moct stát kdokoliv. Situace je vážná a jde o hodně. Je to kvalitní zdroj pitné vody pro významnou část okresu Hodonín. Nevím, proč český stát zatím dává přednost zájmům soukromého byznysu. To musíme změnit,” uvedl Hašek. Spolek by se podle něj měl obrátit na prezidenta a premiéra a zodpovědní politici by měli přijet na jižní Moravu.

Spory o těžbu se táhnou už několik let. Proti ní se kromě okolních obcí, hodonínských vodovodů a kanalizací a kraje vymezili i někteří senátoři nebo bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který podepsal petici. Případným odvoláním se bude zabývat Český báňský úřad v Praze.

Zdroj pitné vody nazvaný Bzenec-komplex je na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje. Zásobuje obyvatele Hodonínska, Břeclavska a části Kroměřížska.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto (štěrkopísek) Naše voda – Nina Havlová

10.1.2019 16.08, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30