13. 7. 2020

7.5.2019 8.19, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Místo anglického trávníku květinová louka a vysoká tráva

Vysoká tráva a luční květiny by ve městech mohly lépe zadržovat vodu a také lákat hmyz, který z české krajiny drastickým tempem mizí. Připomíná to portál SeznamZpravy.cz., s tím, že města proto začínají anglické trávníky měnit na městské louky.

Obyvatelé českých měst si budou muset zvykat na přírodnější ráz trávníků ve svém bydlišti. Přetrvávající sucho a rychlé úbývání hmyzu z české krajiny vedou radnice k tomu, aby omezovaly sekání trávy na vybraných místech. Průkopníkem v budování lučních trávníků je Ostrava. Její městská část Moravská Ostrava a Přívoz vytipovala 13 míst, kde technické služby omezí sečení trávníků. Přidat se chtějí i další města, v Trutnově za to lidé dokonce podepisují petici. „Luční trávníky posečeme pouze jednou až dvakrát ročně. Vymezené plochy byly pečlivě vybrány ve spolupráci s Technickými službami Moravská Ostrava a Přívoz Jedná se hlavně o části parků, které budou viditelně označeny cedulkami a bude jasně patrný přechod mezi částí louky a zbylou zelení,“ popisuje mluvčí centrální části Ostravy Ludmila Kadrnková. Luční trávníky vzniknou například v Komenského sadech, v parku Milady Horákové, poblíž nádraží Ostrava-střed nebo hotelu Park INN na ulici Hornopolní. Městská část na konci roku celý projekt vyhodnotí.

Opatrnější s jarním sečením zatím jsou i technické služby v Hradci Králové. Tam se je k podobnému experimentu snaží dotlačit opozice, podle níž je potřeba při současné klimatické změně jednat rychle. „Město se o svou zeleň stará perfektně, ale přichází novinka v podobě klimatické změny, na kterou nejsme mentálně nastaveni a budeme se tím muset zabývat. Chceme proto, aby se přestala sekat tráva, začaly se vysévat luční květiny kvůli včelám a čmelákům, a také, aby město vytvořilo koncepci přípravy na klimatickou změnu. Nechceme to odkládat,“ říká opoziční zastupitel Pavel Vrbický.

Zdroj: SeznamZpravy.cz., ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

7.5.2019 8.19, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2