16. 7. 2019

25.9.2011 9.50, Rubrika: Přehrady a vodní díla

Malá vodní elektrárna v Hradci Králové má novou střechu

V těchto dnech byla dokončena rekonstrukce střechy historické budovy malé vodní elektrárny „Hučák“ na řece Labi. Informoval o tom mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy Jiří Kosina.

V průběhu letošních rekonstrukcí řemeslníci nahradili asfaltové šindele střechy za měděné šablony a střechu zateplili. Fasády a všechny stavební prvky na úrovni střechy zrestaurovali podle původního barevného řešení budovy. Komíny znovu vyzdili z původních cihel a jejich hlavice oplechovali. Ozdobné pergoly na plochých střechách, poznamenané časem, byly nahrazeny replikami a veškeré kovářské prvky byly restaurovány.

„Tato druhá etapa navazuje na loňské opravy střech a fasád věže a štítu rozvodny. V příštím roce plánujeme finální část zahrnující obnovu fasády budovy elektrárny v původním barevném provedení,“ říká Oldřich Kožušník, generální ředitel společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje.

Vodní elektrárna Hučák v Hradci Králové byla postavena na 157. kilometru řeky Labe. Hydrocentrálu tvoří tři vodní Francisovy turbíny s vertikální hřídelí. Objekt Skupiny ČEZ, ve kterém sídlí společnost ČEZ Obnovitelné zdroje, je nemovitou památkou zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek ČR. Z tohoto důvodu bylo vydáno odborem památkové péče závazné stanovisko, které definuje nutné materiály a technologie oprav. V historické budově se nachází také Informační centrum Obnovitelné zdroje, které nabízí možnost prohlídky interaktivní expozice o vlastnostech a využití větrné, vodní, geotermální, sluneční energie a energie vzniklé spalováním biomasy. Zároveň je zde pro zájemce možná i prohlídka skutečné malé vodní elektrárny.

Malé vodní elektrárny společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje lze najít například na Labi, Divoké Orlici, Mži, Vydře, Chrudimce, Moravě a Svratce.Nejstarší elektrárnou je MVE Čeňkova pila na Šumavě s instalovaným výkonem 100 kW a rokem vzniku 1912. V regionu východních Čech společnost provozuje osm malých vodních elektráren – Hradec Králové, Les Království, Pardubice, Pastviny, Práčov, Předměřice, Přelouč a Spálov. 

Zdroj: ČEZ

25.9.2011 9.50, Rubrika: Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4