24. 7. 2019

Losos se do Kamenice vrátil letos jen jeden

Lososi se do říček Kamenice a Lachsbach v Českém a Saském Švýcarsku vrátili i letos. V těchto přítocích Labe, do kterých jsou lososi na jaře a na podzim také pravidelně vysazováni, však byli letos prokazatelně zaznamenáni vždy jen po jednom navrátilci. Uvedl to mluvčí NP České Švýcarsko Tomáš Salov.

Odborníci mají za to, že teplý podzim, relativně vysoká teplota a především malé množství vody v říčkách lososům návrat ztěžují. Mnozí se proto patrně třou nouzově přímo v Labi a poté se vracejí zpět do moře. Podle informací z Geesthachtu, kde se na dolním toku Labe nachází rybí přechod se speciálním počítadlem ryb, přitom do celého labského systému vplulo zhruba stejné množství lososů, jako v předchozích letech. To by potvrzovalo předpoklad, že rybám v návratu do domovských vod brání právě aktuální klimatické a vodní poměry.

“Skutečnost, že počty lososů mohou rok od roku kolísat, není pro nás příliš překvapivá, v minulosti jsme roky s malým počtem navrátilců již zaznamenali,” říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko, a dodává: “Tyto situace nám především ukazují, že je nezbytné v návratovém projektu pokračovat, aby se lososí populace postupně stabilizovala.”

O obnovu populace v minulosti člověkem vyhubených lososů obecných dlouhodobě usilují rybáři i ochrana přírody. Správa národního parku České Švýcarsko spolu s dalšími partnery[1] také spustila projekt nazvaný Návrat lososů (www.navratlososu.cz), který do tohoto úsilí zapojuje i veřejnost, například adopcí lososa nebo pomocí při vypouštění lososů do říčky Kamenice v národním parku České Švýcarsko.

Jak adoptovat lososa:
Lidé mohou lososa adoptovat zasláním krátké textové zprávy ve tvaru DMS(mezera)NAVRATLOSOSU na číslo 87 777. Cena dárcovské SMS je 30 Kč, projekt Návrat lososů obdrží 28,50 Kč. Adoptivní rodiče mohou lososy adoptovat také celoročně, zasláním SMS ve tvaru DMS(mezera)ROK(mezera)NAVRATLOSOSU na číslo 87 777. V takovém případě bude dárci po dobu jednoho roku každý měsíc odečtena částka 30 Kč, projekt Návrat lososů obdrží dvanáctkrát 28,50 Kč. Bližší informace o DMS sbírkách na www.darcovskasms.cz.

Naše voda, foto: NP ČS Tomáš Salov

22.11.2014 7.53, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4