4. 6. 2020

Litomyšl bude mít nové jezy i hráze

Obyvatelé Litomyšle mají s povodněmi nepříjemné zkušenosti. Přesto radnice řadu let nedokázala připravit stavbu nových protipovodňových opatření. Nakonec k tomu dotlačilo zastupitele až Povodí Labe.

Dolík jménem Litomyšl si skoro říká o to, aby byl zalit vodou. Přesto je to už deset let, co se ve městě budovaly poslední protipovodňové hráze. Nyní připravili zastupitelé města projekt na stavbu nových jezů, protipovodňových hrází a zvýšení zdí kolem Loučné za 75 milionů korun. Přípravu brzdilo složité vyjednávání s vlastníky pozemků, na kterých se má stavět. Starosta Litomyšle Michal Kortyš přiznává, že město si pospíšilo, protože Povodí Labe Litomyšl varovalo, že může přijít o peníze. „Museli jsme maličko zabrat. Vyšli bychom jinak, pokud jde o dotace, naprázdno,“ řekl.

„Akce počítá s přebudováním všech jezů na řece Loučné kromě dvou posledních v Nedošíně, kde jsme se nedohodli smajiteli na převodu jezů do majetku města nebo státu,“ uvedl vedoucí odboru místního hospodářství Městského úřadu v Litomyšli Pavel Jiráň. Dosavadní jezy nahradí v budoucnu jezy vakové, které mohou regulovat výšku hladiny řeky. Nad městem vzniknou tři poldry, které při povodních zadrží vodu v krajině. Akci bude řídit Povodí Labe. Kdy se přesně objeví stavbaři ve městě, není jasné. „Nyní je to na Povodí Labe a Ministerstvu životního prostředí,“ řekl Kortyš. Územní rozhodnutí je už vydané, Povodí Labe ho předalo spolu s dalšími podklady ministerstvu zemědělství. To by mělo určit, zda na to dá peníze. Rozhodnutí bude podle organizačního ředitele Povodí Labe Václava Jiráska učiněno „pravděpodobně v listopadu letošního roku“. Peněz má ale ministerstvo na protipovodňová opatření zatím dost.

Pokud stavbaři vybudují nové jezy a hráze, teoreticky bude pak Litomyšl chráněna i před stoletou vodou. Prakticky si ale jen těžko někdo může dovolit říct, že Smetanovo náměstí už nikdy nebude pod vodou a lidé ze svých obchodů nebudou vynášet bahno. Pokud jde o velkou vodu, připomíná Litomyšl fackovacího panáka. „Jsme samozřejmě ve zcela ideálním dolíku, takže to můžeme koupit ze všech stran,“ řekl zástupce starosty Vojtěch Stříteský.

Zdroj: Regionální mutace Mladá fronta DNES – pardubický kraj

6.5.2011 6.29, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5